Gyenes a urcat pe locul 30 la general

Raliul Dakar 2015

Sport 13 Ianuarie 2015 / 00:00 479 accesări

Motociclistul portughez Paulo Goncalves (Honda) a câștigat etapa a șaptea a Raliului Dakar 2015, disputată duminică, între Iquique (Chile) și Uyuni (Bolivia), în timp ce românul Emanuel Gyenes (KTM) a sosit al 31-lea. Lusitanul a înregistrat timpul de 3 ore și 56 de minute pe distanța de 321 km (lungimea totală a etapei a fost de 717 km). Pe locul secund a sosit spaniolul Marc Coma (KTM), la 14 secunde, iar al treilea a fost austriacul Matthias Walkner (KTM), la 30 de secunde. Gyenes s-a clasat pe locul 31, la 23,22 de învingător, după ce trei concurenți sosiți inițial înaintea sa au fost penalizați. Celălalt român din cursă, Marcel Butuza (KTM), a terminat pe 98, la 3h27,29.

La general, spaniolul Joan Barreda Bort (Honda) se menține în frunte, urmat de Coma, la 6,28, și de Goncalves, la 10,59. Gyenes a urcat pe locul 30, fiind la 3h48,59 de lider, iar Butuza ocupă locul 60, la 10h42,55.

La secțiunea auto, cel mai rapid a fost argentinianul Orlando Terranova (Mini), aflat la a treia victorie de etapă în actuala ediţie şi a patra de-a lungul carierei sale în Dakar. De remarcat că automobilele și camioanele au parcurs acest traseu sâmbătă, zi în care motocicletele şi ATV-urile au avut liber. Deşertul de sare de la Uyuni a apărut prima dată pe harta Raliului Dakar, iar caravana a fost întâmpinată în Bolivia chiar de către preşedintele acestei ţări, Evo Morales, şi de zeci de mii de oameni aflaţi pe traseu. Liderul clasamentului general, qatariotul Nasser Al-Attiyah (Mini), a avut probleme fizice din cauza traseului accidentat, oprindu-se în mai multe rânduri pentru a vomita. Astfel, Al-Attiyah a sosit doar al şaptelea, cedând trei minute faţă de al doilea clasat în ierarhia generală, sud-africanul Giniel De Villiers (Toyota). În clasamentul etapei, Terranova a fost urmat de două maşini Toyota, pilotate de Yazeed Al-Rajhi din Arabia Saudită, respectiv de olandezul Bernhard Ten Brinke.

Duminică a fost programată etapa a opta la clasa auto - drumul înapoi de la Uyuni la Iquique, unde ieri concurenţii de la această clasă au avut zi de odihnă. În schimb, motocicliştii au parcurs ieri traseul etapei a opta, Uyuni - Iquique. Duminică, Toyota a obţinut prima victorie de etapă în Raliul Dakar prin intermediul sauditului Al-Rajhi, pilot cu peste un minut mai rapid decât Terranova şi Al-Attiyah. El a reușit să întrerupă dominaţia autoritară a celor de la Mini, care câştigaseră fiecare etapă de până atunci! Al-Rajhi şi-a consolidat poziţia a treia în clasamentul general, la 18 minute în spatele liderului Al-Attiyah, care este urmat de Villiers, la 8 minute și 27 de secunde.