Halep - Osaka, în turul secund la Roma

Tenis de câmp

Sport 15 Mai 2018 / 08:40 723 accesări
Irina Begu a fost eliminată la dublu, dar speră să treacă de primul tur la simplu

Tenismena japoneză Naomi Osaka (locul 21 WTA) va fi adversara Simonei Halep în turul al doilea turneului de categorie Premier 5 de la Roma, dotat cu premii în valoare totală de 3.351.720 dolari. În primul tur, Osaka a învins-o, cu scorul de 6-0, 6-3, pe Victoria Azarenka ( Belarus, locul 84 WTA). Osaka şi Halep s-au mai întâlnit de patru ori, tenismena constănţeană obţinând trei victorii. În ultimul duel, din semifinalele turneului de la Indian Wells, Osaka s-a impus cu scorul de 6-3, 6-0. Halep a fost finalistă anul trecut la Roma, când a cedat, cu scorul de 6-4, 5-7, 1-6, în confruntarea cu Elina Svitolina (Ucraina). Ziua şi ora disputării întâlnirii Halep - Osaka nu au fost anunţate de organizatorii turneului de la Foro Italico.

În primul tur la Roma, marţi vor evolua două tenismene tricolore - ora 12.00: Sorana Cîrstea (locul 43 WTA) - Danielle Collins (SUA, locul 47 WTA, jucătoare venită din calificări); ora 14.00: Irina Begu (locul 41 WTA) - Shuai Peng (China, locul 35 WTA).

Luni, tot în primul tur, Mihaela Buzărnescu (locul 33 WTA) a fost învinsă de Shuai Zhang (China, locul 27 WTA), cu scorul de 6-3, 7-6 (7/2), după o oră şi 38 de minute de joc. Pentru prezenţa în primul tur la Roma, Buzărnescu va primi un cec în valoare de 7.627 de euro şi un punct WTA.

CÎRSTEA, ÎN TURUL AL DOILEA LA DUBLU

Perechea formată din Sorana Cîrstea şi letona Jelena Ostapenko s-a calificat, luni, în optimile de finală la dublu la Foro Italico. Cîrstea şi Ostapenko au trecut, în primul tur, de Magdalena Rybarikova (Slovacia) şi Anastasija Sevastova (Letonia), cu scorul de 7-6 (7/4), 6-3. În optimi, Cîrstea şi Ostapenko vor întâlni perechea Svetlana Kuzneţova (Rusia) / Karolina Pliskova (Cehia). Prin prezenţa în optimi, Cîrstea şi Ostapenko şi-au asigurat un cec în valoare de 9.227 de euro şi 105 puncte WTA.

În schimb, Irina Begu a fost eliminată în primul tur la dublu. Begu şi Lara Arruabarrena (Spania) au pierdut, tot luni, cu scorul de 6-3, 3-6, 5-10, în faţa cuplului Alla Kudriavtseva (Rusia) / Renata Voracova (Cehia). Begu şi Arruabarrena vor primi un cec în valoare de 4.572 de euro şi câte un punct WTA.