Halep - Siniakova, în ultimul act la Shenzhen

Tenis de câmp

Sport 05 Ianuarie 2018 / 12:50 834 accesări
Katerina Siniakova s-a impus anul trecut în finala de la Shenzhen (sursa foto: www. shenzhenopentennis.com)

Simona Halep (locul 1 WTA) o va înfrunta sâmbătă, în finala turneului de la Shenzhen, dotat cu premii în valoare totală de 750.000 de dolari, pe deţinătoarea trofeului, Katerina Siniakova (Cehia, locul 47 WTA și cap de serie numărul 6). Dacă Halep a trecut în semifinale de Irina Begu (locul 43 WTA şi cap de serie numărul 4), scor 6-1, 6-4, Siniakova a eliminat-o vineri, în penultimul act, pe Maria Şarapova (Rusia, locul 59 WTA). Învingătoare anul trecut la Shenzhen, după ce în optimi a învins-o pe Halep, Siniakova a câștigat în trei seturi confruntarea cu Şarapova, scor 6-2, 3-6, 6-3, după o oră și 55 de minute de joc.

Calificarea în finala de simplu la Shenzhen este recompensată cu un cec în valoare de 81.251 de dolari şi cu 180 de puncte WTA, în timp ce câştigătoarea turneului din China va primi un cec de 163.260 de dolari şi 280 de puncte WTA.

Halep, care a obținut trofeul în 2015 la Shenzhen, va disputa a a 28-a finală din carieră.