Halep a cedat în duelul cu Svitolina

Tenis de câmp Halep a cedat în duelul cu Svitolina
Sport 30 Octombrie 2019 / 14:36 431 accesări 1 comentariu
Simona Halep nu s-a putut impune în partida cu Elina Svitolina (sursa foto: Facebook Simona Halep)

Al doilea meci susţinut de Simona Halep în Grupa Violet de la Turneul Campioanelor, disputat miercuri, s-a încheiat cu o înfrângere pentru tenismena constănţeană. Halep, ocupanta locului 5 WTA, a pierdut întâlnirea cu Elina Svitolina (Ucraina, locul 8 WTA), câştigătoarea de anul trecut a turneului, cu scorul de 5-7, 3-6, după o oră şi 40 de minute de joc.

A fost o partidă în care Svitolina a început în forţă şi a condus în primul set cu 3-0, dar Halep nu a cedat şi a egalat, 3-3. Din păcate, Svitolina a fost mai inspirată în final, adjudecându-şi setul cu scorul de 7-5, după 54 de minute de joc. Echilibrul s-a menţinut şi în setul secund până la 3-3, după care Svitolina s-a desprins decisiv, profitând de erorile din jocul Simonei.

A doua partidă de miercuri din Grupa Violet va fi între Bianca Andreescu (Canada, locul 4 WTA) şi Karolina Pliskova (Cehia, locul 2 WTA).