Halep a ratat finala la Miami şi prima poziţie în ierarhia WTA

Tenis de câmp

Sport 29 Martie 2019 / 08:33 698 accesări

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2) a fost eliminată în semifinalele turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami, dotat cu premii în valoare de 9.035.428 dolari. Halep a pierdut, vineri dimineaţă, întâlnirea din penultimul act, fiind învinsă de Karolina Pliskova (locul 7 WTA şi cap de serie numărul 5), cu scorul de 7-5, 6-1, după o oră şi 15 minute de joc efectiv, la capătul unui meci întrerupt de ploaie de două ori. În primul set, la scorul de 3-3 şi 40-15 pentru Halep, partida a fost întreruptă aproximativ o oră. Iar în setul secund, la scorul de 5-0 pentru Karolina Pliskova, meciul a fost oprit pentru o oră şi zece minute.

Halep a ratat şansa de a reveni pe primul loc WTA, dar va urca pe locul secund în ierarhia care va fi dată publicităţii luni. Karolina Pliskova o va întâlni în ultimul act pe australianca Ashleigh Barty (locul 11 WTA şi cap de serie numărul 12).

Halep a fost la un pas de prima sa prezenţă în finală la Miami Open, în 2015 cedând tot în penultimul act, în faţa Serenei Williams.

Pentru parcursul de la actuala ediţie a turneului californian, Halep va primi un cec în valoare de 354.000 de dolari şi 390 de puncte WTA.