Halep a triumfat la Shenzhen

În finala de simplu

Sport 06 Ianuarie 2018 / 13:54 1571 accesări
Simona Halep a câştigat pentru a doua oară în carieră turneul de la Shenzhen (sursa foto: www. shenzhenopentennis.com)

Ploaia a dat peste cap planurile organizatorilor turneului de la Shenzhen (China), dotat cu premii în valoare totală de 750.000 de dolari, chiar sâmbătă, în ziua finalelor. Amânată de mai multe ori în cursul dimineţii, în speranţa că ploaia se va opri, finala de simplu, dintre Simona Halep (locul 1 WTA şi principala favorită) şi Katerina Siniakova (Cehia, locul 47 WTA), câştigătoarea de anul trecut, nu s-a mai disputat pe terenul central, în aer liber. Meciul s-a desfăşurat pe un teren acoperit, la prânz, iar confruntarea a fost una care a durat o oră şi 12 minute de joc. După ce s-a impus în primul set, scor 6-1, Halep a cedat setul secund, scor 2-6. Setul decisiv a fost controlat de tenismena constănţeană, care a depăşit-o fără drept de apel pe Siniakova, scor 6-0, intrând în posesia trofeului pentru a doua oară în carieră, după succesul din 2015. Halep va primi un un cec în valoare de 163.260 de dolari şi 280 de puncte WTA, iar Siniakova, un cec în valoare de 81.251 de dolari şi 180 de puncte WTA.

Tot sâmbătă după amiază este programată şi finala de dublu, în care Simona Halep şi Irina Begu vor înfrunta principalele favorite, cehoaicele Barbora Krejcikova şi Katerina Siniakova.