Halep continuă cursa pentru primul titlu de Grand Slam

A ajuns în semifinale la Roland Garros

Sport 06 Iunie 2018 / 17:23 1607 accesări
Simona Halep a revenit după ce a cedat în primul set (sursa foto: Facebook ROLAND-GARROS)

Victorie superbă obținută de Simona Halep, liderul ierarhiei mondiale, în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului. Principală favorită la câștigarea turneului de la Paris, Halep a depășit-o pe Angelique Kerber (Germania, locul 12 WTA şi favorită numărul 12), în trei seturi, 6-7 (2/7), 6-3, 6-2, după două ore și 14 minute de joc.

Primul set al partidei de miercuri a fost început slab de Simona, care a fost condusă cu 4-0, dar tenismena constănțeană a reintrat, pas cu pas, în meci, a revenit la 3-4 și a egalat la 5-5. Din păcate, în tie-break, Halep a cedat cu 2-7, de la 2-2, și după o oră de joc Angelique Kerber pornea cu dreptul în duelul din sferturi, scor 7-6. Setul secund a fost controlat de sportiva noastră, care s-a impus cu scorul de 6-3, iar decisivul a continuat la fel de bine pentru Halep. La scorul de 2-1 pentru Simona, Kerber a solicitat intervenția medicului, având probleme la glezna piciorului stâng, iar după time-out-ul medical de cinci minute Halep a controlat partida și a încheiat setul cu 6-2.

Prin calificarea în semifinale la French Open, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 560.000 de euro şi 780 de puncte WTA.

Halep o va înfrunta în penultimul act pe Garbine Muguruza (Spania, locul 3 WTA și favorită nr. 3), care a eliminat-o, în sferturi, pe Maria Şarapova (Rusia, locul 30 WTA și favorită nr. 28), cu scorul de 6-2, 6-1.

În cealaltă semifinală din turneul feminin de la Paris se vor întâlni, joi, americancele Sloane Stephens (locul 10 WTA și favorită nr. 10) şi Madison Keys (locul 13 WTA şi favorită nr. 13).