Halep, în optimi la Roland Garros

Tenis de câmp / Turneul de la Roland Garros

Sport 02 Iunie 2014 / 00:00 701 accesări

Constănţeanca Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie nr. 4, îşi continuă parcursul foarte bun la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului. Sâmbătă, ea s-a calificat în optimile de finală, aceasta fiind cea mai bună performanţă a Simonei din turneul de la Paris. Halep a învins-o în turul al treilea, cu 6-3, 6-0, pe Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 55 WTA, după o oră şi patru minute de joc. Pentru accederea în optimi la Roland Garros, Halep va primi un cec în valoare de 125.000 de euro şi 240 de puncte WTA. Până în acest an, cea mai bună performanţă a constănţencei la Paris a fost prezenţa în turul secund în 2011, când a fost învinsă de australianca Samantha Stosur.

În optimi, Halep o va întâlni pe sportiva americană Sloane Stephens, a 15-a favorită şi locul 19 WTA. Stephens a trecut în turul al treilea, tot sâmbătă, cu 6-3, 6-4, de jucătoarea rusă Ekaterina Makarova, cap de serie nr. 22. Halep şi Stephens s-au mai întâlnit până în prezent de trei ori, de două ori impunându-se sportiva americană (în 2013, la Hobart şi la Australian Open) şi o dată câştigând Simona (în 2012, la Barcelona).

În schimb, Sorana Cîrstea, cap de serie nr. 26 şi locul 26 WTA, a fost eliminată, sâmbătă, în turul al treilea la Roland Garros. Cîrstea a fost învinsă cu 6-1, 6-2, după o oră şi 13 minute de joc, de sârboaica Jelena Jankovici, cap de serie nr. 6 şi locul 7 WTA. Pentru prezenţa în turul al treilea la Roland Garros, Cîrstea va primi un premiu de 72.000 de euro şi 130 de puncte WTA.

TECĂU, ELIMINAT Din păcate, tenismanul constănţean Horia Tecău a fost eliminat, sâmbătă, din turneul de la Roland Garros. La dublu masculin, Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer au pierdut în optimile de finală, scor 4-6, 5-7, după o oră şi 19 minute de joc, în faţa cuplului Daniel Nestor / Nenad Zimonjic (Canada / Serbia), cap de serie nr. 3. Participarea în optimi este recompensată cu 31.000 de euro. La dublu mixt, Tecău şi indianca Sania Mirza, cap de serie nr. 14, u ratat calificarea în sferturile de finală, după ce au fost învinşi în optimile de finală cu 1-6, 6-4, 10-7, după o oră şi şapte minute de joc, de perechea Timea Babos / Eric Butorac (Ungaria / SUA).

BEGU, ÎN OPTIMI Perechea Irina-Camelia Begu / Karin Knapp (Italia) s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale probei de dublu feminin. Begu şi Knapp au eliminat în turul al doilea, cu 4-6, 7-5, 7-5, după două ore şi 38 de minute de joc, cuplul american Raquel Kops-Jones / Abigail Spears, cap de serie nr. 6. În optimi, Irina-Camelia Begu şi Karin Knapp vor juca împotriva perechii iberice Garbine Muguruza / Carla Suarez Navarro. Prezenţa în optimile de finală este recompensată cu suma de 31.000 de euro.

MERGEA, ÎN SFERTURI În proba de dublu masculin, Florin Mergea şi partenerul său croat, Martin Draganja, s-au calificat, ieri, în sferturile de finală la Roland Garros, cea mai bună performanţă la un turneu de Grand Slam pentru sportivul român. Mergea şi Draganja au trecut în optimile de finală, cu 7-5, 6-3, după o oră şi zece minute de joc, de cuplul Feliciano Lopez / Jurgen Melzer (Spania / Austria). În sferturi, românul şi croatul vor juca împotriva perechii Daniel Nestor / Nenad Zimonjic (Canada / Serbia). Pentru Mergea este a treia participare la Paris, după 2008 şi 2013, când a pierdut în primul, respectiv al doilea tur. Anul acesta, Mergea a jucat în turul secund la Australian Open.