Halep, învingătoare în optimi la Shenzhen

Tenis de câmp

Sport 03 Ianuarie 2018 / 11:58 1462 accesări
După ce a cedat primul set, Simona Halep s-a impus fără probleme

Liderul ierarhiei WTA, Simona Halep, a obţinut victoria în partida cu Ying-Ying Duan (China, locul 91 WTA), disputată miercuri, în optimile de finală ale turneului de la Shenzhen (China), dotat cu premii în valoare totală de 750.000 de dolari. Halep s-a impus cu scorul de 3-6, 6-1, 6-2, după o oră şi 37 de minute de joc. După ce a cedat primul set, tenismena constănţeană a depăşit-o fără drept de apel pe sportiva chineză, Simona câştigând zece game-uri consecutive. Halep o va înfrunta în sferturi pe Aryna Sabalenka (Belarus, locul 73 WTA), care a eliminat-o în primul tur pe Monica Niculescu. În 2015, Simona Halep a obţinut trofeul la Shenzhen.

Pentru calificarea în sferturi la Shenzhen, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 13.121 de dolari şi 60 de puncte WTA. Ultima româncă prezentă în optimi, Ana Bogdan (105 WTA) o va întâlni, după ora 12.00, pe Kristyna Pliskova (Cehia, locul 62 WTA). Tot miercuri a făcut pasul în sferturi la Shenzhen şi Irina Begu (locul 43 WTA şi favorită numărul 4).