Halep, la a şaptea înfrângere în confruntările cu Șarapova

Tenis de câmp / În primul tur la US Open

Sport 29 August 2017 / 08:15 730 accesări
Simona Halep nu a putut trece de Şarapova în primul tur la US Open

Primul tur de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, dotat cu premii în valoare totală de 50,4 milioane de dolari, nu a fost unul norocos pentru tenismena constănţeană Simona Halep. Ocupanta locului 2 WTA și favorita numărul 2 pe tabloul principal de la Flushing Meadows a cedat, în zorii zilei de marți, în partida cu rusoaica Maria Șarapova, locul 146 WTA, beneficiara unui wild-card acordat de organizatori. După un meci extrem de disputat, care a durat două ore şi 44 de minute, Şarapova s-a impus cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, obţinând calificarea în turul secund. În setul al doilea, Halep a revenit de la 1-4, reuşind cinci game-uri consecutive, însă Şarapova nu a cedat şi a câştigat setul decisiv. Halep a suferit a şaptea înfrângere în confruntările cu Şarapova din tot atâtea partide disputate.

La ediţia de anul trecut de la US Open, Halep a ajuns în sferturile de finală, fiind eliminată de Serena Williams, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-3. Cea mai bună performanţă a Simonei la turneul de la New York este prezenţa în semifinale, în 2015.

ÎNFRÂNGERI ŞI PENTRU BEGU, BUZĂRNESCU ŞI COPIL

Tot în primul tur la US Open, pe tabloul principal la feminin, alte două tenismene din România au fost eliminate: Irina Begu (locul 55 WTA) - Kateryna Kozlova (Ucraina, locul 118 WTA, jucătoare venită din calificări) 2-6, 6-7 (7-9) şi Mihaela Buzărnescu (locul 133 WTA, jucătoare venită din calificări) - Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 5 WTA) 1-6, 5-7.

Şi Marius Copil (locul 87 ATP) a pierdut întâlnirea din primul tur de la US Open în faţa francezului Jo-Wilfried Tsonga (locul 12 ATP 12 şi favorit numărul 8 la US Open), scor 3-6, 3-6, 4-6.

Marți vor evolua şi celelalte trei tenismene tricolore prezente pe tabloul principal al turneului de la Flushing Meadows - ora 18.00: Sorana Cîrstea (locul 54 WTA) - Lesley Kerkhove (Olanda, locul 171 WTA, jucătoare venită din calificări), Monica Niculescu (locul 57 WTA) - Kristina Mladenovic (Franţa, locul 13 WTA) și Ana Bogdan (locul 108 WTA) - Taylor Townsend (SUA, locul 119 WTA).

Prezenţa în primul tur la US Open este recompensată cu un cec în valoare de 50.000 de dolari şi 10 puncte WTA.

Prima surpriză în turneul feminin a reuşit-o Aleksandra Krunic (Serbia, locul 78 WTA), care a eliminat-o în primul tur, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, pe Johanna Konta (Marea Britanie, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 7).