Halep nu a încheiat meciul din primul tur la Beijing

Tenis de câmp

Sport 30 Septembrie 2018 / 13:18 583 accesări

Tenismena constănțeană Simona Halep, liderul ierarhiei mondiale, a abandonat duminică în partida cu tunisianca Ons Jabeur (locul 113 WTA, jucătoare venită din calificări), din primul tur de la China Open, după ce a cedat clar în primul set, scor 1-6. Halep nu a mai putut continua meciul din cauza problemelor medicale, acuzând dureri la spate. Anul trecut, Halep a pierdut finala de la Beijing în faţa tenismenei franceze Caroline Garcia, scor 4-6, 6-7 (3/7).

Tot duminică, la dublu, perechea formată din Mihaela Buzărnescu și Monica Niculescu s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing, învingându-le în primul tur pe Hao-Ching Chan (Taiwan) și Zhaoxuan Yang (China), cu scorul de 6-3, 6-3, după 68 de minute de joc. În optimi, Buzărnescu şi Niculescu vor întâlni perechea Alicja Rosolska / Abigail Spears.