Halep nu a obţinut titlul de jucătoare a lunii septembrie

Tenis de câmp

Sport 14 Octombrie 2017 / 09:00 616 accesări
Simona Halep a fost depăşită de Caroline Garcia

Site-ul WTA a anunțat tenismena care a câştigat titlul de jucătoare a lunii septembrie, în funcţie de votul fanilor. Prima poziţie a fost ocupată de Caroline Garcia (Franța, locul 9 WTA), învingătoare în turneele de la Wuhan şi Beijing, cu 79% din totalul voturilor, iar pe locul al doilea s-a clasat Simona Halep, liderul ierarhiei mondiale, cu 13%. Pe poziţia a treia a fost Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 6 WTA), cu opt la sută din voturi.

Halep a fost desemnată în acest an jucătoarea lunii mai. La Turneul Campioanelor de la Singapore, programat în perioada 22-29 octombrie, va fi stabilită tenismena care se va clasa pe primul loc în clasamentul WTA la finalul acestui an, constănţeanca având doar 40 de puncte avans faţă de Garbiñe Muguruza (Spania).