Halep părăsește Turneul Campioanelor

Învinsă și de Svitolina

Sport 27 Octombrie 2017 / 15:54 1652 accesări
Simona Halep a ratat calificarea în semifinale la Singapore

Simona Halep a ratat calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor de la Singapore în urma înfrângerii din ultimul meci al Grupei Roșii. Confruntarea de vineri, cu Elina Svitolina (Ucraina, locul 4 WTA), a fost una în care tenismena constănțeană nu a reușit să-și revină după corecția severă din partida cu Wozniacki, iar Svitolina a câștigat absolut meritat, cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră și zece minute de joc.

Evoluția scorului în confruntarea Halep - Svitolina - setul 1: 0-3, 1-3, 1-4, 2-4, 2-5, 3-5, 3-6; setul 2: 2-0, 2-2, 3-2, 3-5, 4-5, 4-6.

Tot vineri, în Grupa Roșie, Caroline Garcia (Franța, 9 WTA) a învins-o pe Caroline Wozniacki (locul 6 WTA), scor 0-6, 6-3, 7-5, după două ore și 18 minute de joc.

Clasament: 1. Garcia 2v (setaveraj: 4:4), 2. Wozniacki 2v (5:2), 3. Svitolina 1p (3:4), 4. Halep 1v (2:4).

Programul semifinalelor care se vor disputa sâmbătă: Caroline Garcia (Franța, 9 WTA) - Venus Williams (SUA, 5 WTA) și Karolina Pliskova (Cehia, 3 WTA) - Caroline Wozniacki (locul 6 WTA).

Debut în forţă! Halep o demolează pe Garcia!