Halep s-a retras de la China Open

Din cauza unei accidentări

Sport 04 Octombrie 2015 / 14:55 728 accesări

Tenismena constănțeană Simona Halep s-a retras din turneul China Open de la Beijing, dotat cu premii în valoare totală de 4.749.040 de dolari, din cauza unor probleme medicale. Cap de serie nr. 1 și locul 2 WTA, sportiva în vârstă de 24 de ani a abandonat în meciul cu Lara Arrabuarrena din primul tur, la scorul de 5-4 pentru sportiva spaniolă, după 50 de minute. Halep a început bine partida, conducând cu 3-1, însă iberica a revenit pe fondul accidentării constănțencei, care a acuzat dureri la tendonul lui Ahile de la piciorul stâng. Halep, care s-a retras și anul trecut la Beijing, dar înaintea meciului din sferturi cu Ana Ivanovic, va primi 15.280 dolari și 10 puncte WTA pentru prezența pe tabloul principal. Și Alexandra Dulgheru, locul 55 WTA, a părăsit competiția încă din primul tur la Beijing, fiind învinsă de brazilianca Teliana Pereira, locul 51 WTA, cu scorul de 7-5, 6-2, după o oră şi 30 de minute de joc.

La Beijing mai participă două tenismene române, Irina Begu și Monica Niculescu. Begu, locul 26 WTA, o va întâlni pe croata Mirjana Lucic-Baroni, locul 84 WTA, iar Niculescu, locul 47 WTA, o va înfrunta pe australianca Samantha Stosur, locul 21 WTA.