Halep va disputa la Cincinnati a patra semifinală consecutivă

Tenis de câmp

Sport 18 August 2018 / 09:05 729 accesări
Simona Halep continuă seria victoriilor la Cincinnati (sursa foto: Facebook WTA)

Principala favorită la câştigarea turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, dotat cu premii în valoare totală de 2,8 milioane de dolari, Simona Halep, a ajuns în penultimul act, după ce a trecut, în sferturile de finală, de Lesia Tsurenko (Ucraina, locul 44 WTA). În noaptea de vineri spre sâmbătă, iderul ierarhiei mondiale a învins-o pe Tsurenko în două seturi, cu scorul de 6-4, 6-1, după o oră şi 17 minute de joc, revenind în primul set după ce a fost condusă cu 4-1.

Halep a declarat, după încheierea partidei din sferturi, că a avut noroc că antrenorul Darren Cahill, care a venit pe teren în acel moment critic. „Am avut noroc cu on-court coaching. Cred că am schimbat jocul după ce a venit Darren pe teren şi mi-a spus ce să fac. Eu eram puţin obosită pentru a mă putea concentra şi am pierdut primele ghemuri fără să gândesc ce făceam pe teren. Sunt foarte fericită”, a spus Halep în interviul de la finalul meciului.

Prin prezenţa în semifinale pentru a patra oară consecutiv, Halep şi-a asigurat un cec în valoarea de 130.300 de dolari şi 350 de puncte WTA.

Tenismena constănţeană va juca sâmbătă, de la ora 23.00, pentru a ajunge în finală, cu Aryna Sabalenka (Belarus, locul 34 WTA). „Va fi un meci dificil. Halep este o jucătoare mare, o luptătoare bună. Va fi foarte greu pentru mine, dar voi face tot ceea ce pot”, a spus Sabalekna, potrivit wtatennis.com.

Halep a fost semifinalistă la Cincinnati în 2016 şi finalistă în 2015 şi în 2017.

Tot sâmbătă, dar de la ora 19.00, în sferturile de finală la dublu masculin, tenismanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean Julien Rojer vor înfrunta dublul spaniol Feliciano Lopez / Marc Lopez.