Halep va încheia anul pe primul loc în clasamentul WTA

Tenis de câmp

Sport 04 Octombrie 2018 / 17:14 518 accesări

Tenismena constănțeană Simona Halep nu mai poate pierde prima poziție în ierarhia mondială după ce ocupanta locului 3 în clasamentul WTA, germanca Angelique Kerber, a pierdut, joi, în optimile de finală ale turneului de la Beijing, China Open. Kerber a fost eliminată de Shuai Zhang (locul 45 WTA), chinezoaica câștigând întâlnirea cu scorul de 6-1, 2-6, 6-0, după o oră şi 27 de minute de joc.

Simona Halep a urcat pentru prima oară în clasamentul WTA pe primul loc anul trecut, la 9 octombrie 2017. La începutul acestui an, după finala pierdută la Australian Open, a cedat locul 1 danezei Caroline Wozniacki, dar pentru scurt timp, sportiva de la țărmul mării urmând să înceapă de luni a 49-a săptămână consecutiv în care se află în fruntea ierarhiei WTA. Iar la sfârșitul acestui an, Halep va contabiliza 60 de săptămâni pe primul loc și va intra în Top 10 al tenismenelor care s-au aflat consecutiv pe prima poziție WTA, urmând să o depășească pe Viktoria Azarenka (Belarus), care a fost 51 de săptămâni consecutiv pe locul 1.