Halep va juca miercuri dimineață la Melbourne

Tenis de câmp

Sport 23 Ianuarie 2018 / 16:54 782 accesări
Simona Halep speră să ajungă, în premieră, în penultimul act la Australian Open

Organizatorii primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, au anunțat ora disputării partidei din sferturile de finală ale turneului feminin dintre tenismena constănțeană Simona Halep (locul 1 WTA și principala favorită) și Karolina Pliskova (Cehia, locul 6 WTA și cap de serie nr. 6). Întâlnirea este a treia programată pe Arena „Rod Laver”, după meciurile Angelique Kerber (Germania, locul 16 WTA şi cap de serie nr. 21) - Madison Keys (SUA, locul 20 WTA şi cap de serie nr. 17) și Hyeon Chung (Coreea de Sud, locul 58 ATP) - Tennys Sandgren (SUA, locul 97 ATP), astfel că nu va începe mai devreme de ora 6.00 dimineața. Tot miercuri dimineață, nu mai devreme de ora 6.00, la dublu feminin, în semifinale, Irina Begu şi Monica Niculescu, favorite numărul 10, le vor întâlni pe rusoaicele Ekaterina Makarova şi Elena Vesnina, favoritele numărul 2.

Miercuri, de la ora 10.30, se va disputa și confruntarea dintre Roger Federer (Elveția, locul 2 ATP și al doilea favorit) şi Tomas Berdych (Cehia, locul 20 ATP şi cap de serie nr. 19).

NADAL A ABANDONAT

La masculin, cele două meciuri din sferturi disputate marți au consemnat tot atâtea surprize. Spaniolul Rafael Nadal (locul 1 ATP și principalul favorit, finalist anul trecut şi câştigător în 2009 la Melbourne) a abandonat în partida cu croatul Marin Cilic (locul 6 ATP şi cap de serie nr. 6). Nadal s-a accidentat la coapsa dreaptă, la scorul de 6-3, 3-6, 7-6 (7/5), 1-4, a cerut time/out medical, a mai jucat până la scorul de 6-3, 3-6, 7-6 (7/5), 2-6, 0-2, însăa decis să se retragă, după trei ore şi 47 de minute de joc. Cilic îl va înfrunta în penultimul act pe britanicul Kyle Edmund (locul 49 ATP), care l-a eliminat, surprinzător, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3, 6-4, pe bulgarul Grigor Dimitrov (locul 3 ATP şi cap de serie nr. 3).

Tot marți, în celelalte două întâlniri din sferturile turneului feminin s-au înregistrat următoarele rezultate: Elise Mertens (Belgia, locul 37 WTA) - Elina Svitolina (Ucraina, locul 4 WTA şi cap de serie nr. 4) 6-4, 6-0 și Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 2 WTA și cap de serie nr. 2) - Carla Suarez Navarro (Spania, locul 39 WTA) 6-0, 6-7 (3/7), 6-2.