Halep, victorie fără emoții în turul secund la Doha

Tenis de câmp

Sport 14 Februarie 2018 / 17:00 753 accesări
Simona Halep a trecut în două seturi de Ekaterina Makarova

Tenismena constănțeană Simona Halep (locul 2 WTA) a început în forță turneul Qatar Open de categorie Premier 5 de la Doha, turneu dotat cu premii în valoare de 3.173.000 de dolari. Miercuri, în turul al doilea, Halep a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-0, după o oră și 12 de minute de joc, pe rusoaica Ekaterina Makarova (locul 35 WTA). A fost primul meci jucat de Halep în echipament Nike, după ce a semnat un contract de sponsorizare cu producătorul american de echipament sportiv. În faza următoare a turneului, Halep o va întâlni pe letona Anastasija Sevastova (locul 15 WTA). Halep va primi pentru prezența în turul al treilea la Doha un cec în valoare de 33.750 de dolari și 105 de puncte WTA.

COPIL, ELIMINAT ÎN PRIMUL TUR LA ROTTERDAM

Tot miercuri, în primul tur al turneului de 500 de puncte de la Rotterdam, Marius Copil (locul 74 ATP), a pierdut, cu scorul de 4-6, 4-6, întâlnirea cu bosniacul Damir Dzumhur (locul 29 ATP), după o oră şi 17 minute de joc. Finalist săptămâna trecută în turneul de la Sofia, Copil va încasa un cec în valoare de 13.800 de euro pentru participarea la turneul din Olanda, însă nu va primi niciun punct ATP.