Halterofilii constănţeni au cucerit 12 medalii la Naţionalele de seniori

Sport 10 Decembrie 2014 / 00:00 1066 accesări

CS Farul Constanţa a participat cu nouă sportivi la faza finală a Campionatelor Naţionale de haltere pentru seniori, competiție desfășurată în perioada 1-6 decembrie, la Onești. Bilanțul constănțenilor a fost de 12 medalii, dintre care una de aur, patru de argint și șapte de bronz. Singurul titlu național a intrat în posesia lui Adrian Roşu (105 kg), la stilul aruncat, el cucerind argintul la total şi bronzul la smuls. La aceeași categorie, Aurel Tătaru a obținut argintul la smuls şi bronzul la aruncat şi total. La rândul său, Alin Olteanu (85 kg) s-a întors acasă cu trei medalii de bronz. Celelalte trei medalii au intrat în posesia unei sportive foarte tinere, Alexandra Dumitrescu, în vârstă de numai 13 ani. La categoria 75 kg, ea a obținut argintul la aruncat şi total, dar şi bronzul la smuls. Alexandra a avut un an 2014 foarte bun, cucerind în total 13 medalii la Campionatele Naționale! La categoria ei de vârstă, cadete (13-15 ani), a luat trei medalii de aur, la junioare II (16-17 ani) și la junioare I (18-20 ani) a obținut câte două medalii de bronz, iar la tineret (20-23 ani) și-a adjudecat două medalii de aur și una de argint! „Sper ca începând de anul viitor să intre în vederile antrenorilor de la lotul național. Ea beneficiază încă de anul acesta de bursă olimpică”, a declarat antrenorul sportivilor de la CS Farul, Angheluş Beşleagă. Au mai participat la competiția de la Onești Cătălina Chicioreanu (locul 5 la 48 kg), Mariana Dumitrașcu (locul 5 la 75 kg), Iulia Mocanu (locul 4 la +75 kg), Marius Bechea (hors-concours, pentru că nu a reușit să se califice la faza finală) și Florin Safar. Din păcate, ultimului, abia revenit după o accidentare, i-a cedat cotul din nou și va fi nevoit să reia recuperarea.

CUPA „MOŞ NICOLAE”, LA CONSTANŢA

Duminică, în sala de haltere de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” din Constanţa, a avut un loc un inedit concurs de haltere, denumit Cupa „Moş Nicolae”. „A fost doar un... pretext pentru a le oferi copiilor cadouri de Moș Nicolae. Cu toții au fost încântați, pentru că le-am mai oferit diplome personalizate sau calendare cu ei în fotografii. Au participat copii cu vârsta între 4 și 17 ani. Cei doi copii mici, de patru ani, au efectuat doar câte o încercare, cu o bară de două kilograme, dar bucuria lor a fost imensă”, a precizat Angheluş Beşleagă, antrenor atât la Farul, cât și la LPS. Sportivii de la cele două cluburi, având vârsta între 10 și 20 de ani, vor efectua în perioada 21-28 decembrie un cantonament la Bistrița. „Va fi un cantonament având ca principal scop relaxarea, o mică recompensă pentru sportivi după un an încărcat și plin de performanțe”, a mai spus Beșleagă