Handbal feminin: CSM Bucureşti, victorie cu SG BBM Bietigheim

Sport 23 Ianuarie 2023 / 10:37 367 accesări
pexels.com

pexels.com

Vicecampioana en-titre la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins duminică, în deplasare, formaţia SG Bietigheim, scor 27-24 (15-12), în etapa a XII-a din grupa A a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a ajuns la 1.000 goluri marcate în competiţie. CSM este lider în grupă şi calificată în sferturile de finală.

Cristina Neagu devine a treia jucătoare din istorie care reușește această performanță după unguroaica Anita Gorbicz și muntenegreanca Jovanka Radicevic, potrivit Comitetului Olimpic Româna.

Principalele marcatoare pentru CSM au fost Aune 6 goluri, Neagu 5, Zaadi 4, iar de la gazde s-a remarcat Naidzinavicius 5.

În etapa a XII-a s-au mai jucat partidele dintre Odense – Vipers 24-34, Brest – FTC Budapesta 24-21 şi Krim Ljubljana – DHK Banik Most 42-31.

Două meciuri mai are de jucat CSM în grupa A, acasă, cu Brest (5 februarie), şi în deplasare, cu Krim Ljubljana (12 februarie).

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.