Handbal feminin: România - Muntenegru, scor 23-23, în turneul preolimpic

20 Martie 2016 / 20:43 449 accesări

Echipa naţională de handbal feminin a României a terminat la egalitate ultimul meci de la turneul preolimpic, scor 23-23 cu Muntenegru, duminică, la Aarhus, în condiţiile în care România era deja calificată la Jocurile Olimpice de la Rio din 2016.

Scorul la pauză a fost 15-11 pentru România. În debutul reprizei secunde, handbalistele pregătite de Tomas Ryde au avut un avantaj de 6 goluri, dar au jucat foarte slab pe final de meci şi nu au dat gol timp de aproape 10 minute. Mai mult, România a fost egalată pe final, la 22, în condiţiile în care Muntenegru era în dublă inferioritate. Patricia Vizitiu a punctat pentru 23-22 în ultimul minut, dar Muntenegru a egalat din 7 metri şi a stabilit scorul final, 23-23.

În urma acestui rezultat, România a câştigat turneul preolimpic de la Aarhus şi s-a calificat alături de adversara de duminică, Muntenegru.