Handbalistele de la CSU Neptun au întrerupt invincibilitatea liderului

Handbal feminin / Divizia A

Sport 04 Noiembrie 2018 / 19:33 2015 accesări

Handbalistele constănţene au obţinut o victorie absolut meritată

Etapa a opta din Divizia A la handbal feminin a programat duminică după amiază, în Sala Sporturilor din Constanţa, confruntarea primelor clasate, CSU Neptun şi HCM Slobozia. Cu victorii pe linie în primele şapte meciuri disputate în Seria A, echipa oaspete a suferit pe Litoral prima înfrângere din actuala stagiune, handbalistele pregătite de Ionuț Pușcașu și Lăcrămioara Ilie învingând liderul cu scorul de 25-24, la pauză 12-10.

Golurile echipei constănţene în meciul de duminică au fost reuşite de Gabriela Moldoveanu 7, Ana Oprică 6, Bianca Căldare 5, Andreea Pintilie 4, Diana Mada 2 şi Mihaela Rebeca 1.

În clasament, HCM Slobozia se menţine pe prima poziţie, cu 21 de puncte, urmată de CSU Neptun Constanţa şi HCF Piatra Neamț, ambele cu câte 16 puncte, la egalitate cu HCF Piatra Neamț, dar cu un golaveraj superior, 232-180 față de 190-174.

„CSU Neptun încheie invincibilitatea Sloboziei și câștigă meciul cu HCM Slobozia, scor final 25-24 (la pauză 12-10). CSU Neptun a condus meciul de la un capăt la altul, cu o prestație excepțională în apărare, joc în care poarta Neptunului a strălucit. Mulțumim tuturor celor care ne-au susținut din tribune. Constanța joacă handbal!”, a fost mesajul postat pe pagina de Facebook CSU Neptun Constanta.

La masculin, în etapa a 8-a din Divizia A a Seriei B, HC Dobrogea Sud II Constanţa, liderul clasamentului, cu punctaj maxim, 21 de puncte, a câştigat fără probleme partida disputată în deplasare, vineri, 43-30 (19-13) cu CSM Ploieşti.

Luni, de la ora 17.00, în Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei” din Medgidia, va avea loc meciul dintre formaţiile CS Medgidia (locul 4, 10 puncte, golaveraj 188-132) şi CSM Bucureşti DivA (locul 4, 10 puncte, golaveraj 218-157).