Handbalistele tricolore, tot mai aproape de semifinale la CE din Franţa

Sport 11 Decembrie 2018 / 20:31 2163 accesări
Cristina Neagu şi Crina Pintea au purtat România spre victorie (sursa foto: Facebook FRH - Federația Română de Handbal)

Greu, dar cu atât mai frumos! Marţi seară, la Nancy, în Grupa principală 2 de la Campionatul European de handbal feminin din Franţa, România a învins Spania, cu scorul de 27-25, după ce la pauză ibericele au condus cu 12-10. Startul partidei a fost nefavorabil handbalistelor tricolore, Spania conducând cu 6-1. Cursa de urmărire a formaţiei noastre a redus diferenţa la două goluri, 10-12, după prima repriză, iar în partea a doua a jocului am reuşit egalarea în minutul 41, 15-15, şi am preluat conducerea, în inferioritate numerică, 16-15, în minutul 41. Spania a revenit la conducere, 17-16, după care a urmat o serie de patru goluri pentru handbalistele conduse de Ambros Martin şi România părea să se fi desprins decisiv. Adversarele nu au cedat şi s-au apropiat la un gol, 20-19, dar fetele noastre nu au cedat şi s-au distanţat din nou la trei goluri, 24-21, în minutul 54. Un avantaj care a fost gestionat perfect de tricolore pe final şi victoria mult aşteptată a venit, România fiind la porţile semifinalelor în urma victoriei cu scorul de 27-25.

Golurile formaţiei noastre au fost reuşite de Neagu 7 (2x7m), Pintea 6, Buceschi 4, Florică 3, Geiger 2, Ardean-Elisei 2, Perianu 1, Chiper 1 şi Laslo 1. Denisa Dedu a avut nouă intervenţii salvatoare. Crina Pintea a fost desemnată MVP-ul partidei.

De la ora 22.00 (în direct la TVR HD) va avea loc întâlnirea Olanda - Norvegia.

Clasament Grupa principală 2: 1. ROMÂNIA 6p (golaveraj: 111-101), 2. Olanda 6p (85-76), 3. Germania 4p (111-110), 4. Ungaria 4p (108-117), 5. Norvegia 2p (93-89), 6. Spania 0p (101-116).

Primele două clasate din grupele principale vor obţine calificarea în semifinale, programate la 14 decembrie.