Handbaliştii de la CS Medgidia, aproape de stabilirea unui record

Handbal masculin / Divizia A

Sport 24 Martie 2019 / 11:23 568 accesări
Handbaliştii de la CS Medgidia au fost la trei reuşite de marcarea unui gol pe minut în partida de sâmbătă (sursa foto: Facebook Clubul Sportiv Medgidia)

Etapa a 23-a din Divizia A la handbal masculin, Seria B, a consemnat sâmbătă un succes mai mult decât categoric pentru CS Medgidia, scor 57-38, la pauză 33-18, în meciul disputat în deplasare, cu ultima clasată, CSU Târgovişte. Handbaliştii antrenaţi de Adrian Georgescu şi Ionuţ Deli-Iorga au fost la un pas de stabilirea unui record, marcarea unui gol pe minut în această întâlnire. Tot sîmbătă, HC Dobrogea Sud II Constanţa (antrenor Aleksandar Adzic) a pierdut, pe teren prorpiu, meciul cu ocupanta primului loc, CSM Alexandria, cu scorul de 26-32, la pauză 14-17.

În a treia partidă care a avut loc în această etapă, CSM Bucureşti DivA a învins, pe teren propriu, pe CSU Piteşti, scor 29-24 (13-14). CSU Ploieşti a stat în această rundă.

Clasament: 1. CSM Alexandria 52p (golaveraj: 693-466), 2. HC DOBROGEA SUD II CONSTANŢA 46p (740-602), 3. CS MEDGIDIA 41p (688-523), 4. CSM Bucureşti DivA 31p (653-536), 5. CSU Piteşti 25p (560-536), 6. CSM Ploieşti 6p (523-692), 7. CSU Târgovişte 3p (471-973).

În etapa viitoare este programat derby-ul dobrogean dintre CS Medgidia şi HC Dobrogea Sud II Constanţa, în Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei” din Medgidia.