Handbaliştii tricolori au cedat în faţa campioanei mondiale en titre

În preliminariile EURO 2020 la handbal masculin

Sport 29 Octombrie 2018 / 11:14 393 accesări

Duminică seară, la Cluj-Napoca, reprezentativa de handbal masculin a României a fost învinsă la zece goluri diferenţă de Franţa, campioana mondială en titre câştigând întâlnirea din etapa a doua a Grupei 6-a din preliminariile Campionatului European din 2020 cu scorul de 31-21, la pauză 12-9. Handbaliştii tricolori au început bine partida şi au condus cu 4-0 în minutul 9, însă francezii au revenit, pas cu pas, iar ultima dată când România s-a aflat în avantaj pe tabela de marcaj a fost în minutul 24, scor 9-8. Francezii au luat jocul pe cont propriu şi s-au desprins la o diferenţă liniştitoare, învingând în final fără emoţii. Golurile formaţiei noastre au fost reuşite de Racoțea 5, Humet 4, Ghionea 3, G. Bujor 3, Csepreghi 2, Szasz 2, Fotache 1 şi Căbuț 1.

În celălalt meci din grupă, Portugalia s-a impus în Lituania, cu scorul de 24-23, la pauză 12-10.