Hănescu, eliminat în primul tur al calificărilor la Miami

Tenis de câmp / Turneul de la Miami

Sport 25 Martie 2015 / 00:00 839 accesări

Tenismanul Victor Hănescu, locul 141 ATP, a ratat accederea în turul al doilea al calificărilor la turneul de la Miami (SUA), de categorie Premier Mandatory, dotat cu premii în valoare totală de 5.381.235 de dolari. Hănescu a fost învins, în primul tur, cu scorul de 6-1, 6-2, după 50 de minute, de australianul James Duckworth (23 de ani), locul 97 ATP şi cap de serie nr. 14 în calificări. Pentru participarea în calificările turneului de la Miami, Hănescu nu va primi niciun punct ATP, dar va încasa un cec în valoare de 1.600 de dolari.

DULGHERU S-A CALIFICAT PE TABLOUL PRINCIPAL

La feminin, Alexandra Dulgheru, locul 72 WTA şi cap de serie nr. 2 în calificări, a acces pe tabloul principal al competiţiei de la Miami, după ce a eliminat-o, ieri, în turul secund, cu scorul de 6-4, 7-5, pe jucătoarea turcă Ipek Soylu, 18 ani, poziţia 281 în ierarhia mondială, beneficiară a unui wild card, la capătul unui meci care a durat o oră şi 49 de minute. În setul secund, Dulgheru a revenit de la 2-5, iar la 3-5 Soylu a beneficiat de o minge de set, pe care a ratat-o în urma unei duble greşeli. În primul tur, Soylu trecuse cu scorul de 6-0, 6-1 de Andreea Mitu, locul 107 WTA şi a 19-a favorită a calificărilor. În primul tur, Dulgheru a învins-o, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-1, după două ore şi 12 minute, pe Oceane Dodin (Franţa), locul 141 WTA. Tot în primul tur al calificărilor, Edina Gallovits-Hall a fost învinsă, cu scorul de 6-2, 6-7 (3/7), 6-4, după două ore şi 25 de minute de joc, de Grace Min (SUA), cap de serie nr. 14 în calificări şi poziţia 104 în ierarhia mondială. Prin accederea pe tabloul principal, Dulgheru şi-a asigurat 40 de puncte WTA şi un cec în valoare de 10.485 de dolari. Dulgheru este a cincea reprezentantă a României pe tabloul principal, după Simona Halep, Irina-Camelia Begu, Monica Niculescu şi Sorana Cîrstea.

NICULESCU ŞI HALEP AU CÂŞTIGAT TREI DINTRE CELE MAI SPECTACULOASE ŞAPTE PUNCTE DE LA INDIAN WELLS

Jucătoarele Monica Niculescu şi Simona Halep au reuşit, la turneul de la Indian Wells, să câştige trei dintre cele mai frumoase şapte puncte, potrivit unui montaj video realizat de către WTA. Punctele câştigate de jucătoarele române sunt din meciurile Monica Niculescu - Serena Williams, din turul al doilea al competiţiei, Simona Halep - Varvara Lepcenko, din turul al treilea, şi Simona Halep - Carla Suarez Navarro, din sferturile de finală.

Monica Niculescu a câştigat un punct spectaculos la scorul de 7-5, 3-2, 40-40 pentru Williams, după ce liderul mondial a alergat-o pe româncă dintr-o parte într-alta a terenului, dar sportiva pregătită de Călin Ciorbagiu a trimis o minge în „cross”, la care americanca nu a mai ajuns şi a căzut pe teren.

Primul dintre cele două puncte spectaculoase câştigate de Halep la Indian Wells este din meciul cu americanca Varvara Lepchenko, din turul al treilea al competiţiei. La scorul de 3-1 şi 30-15 în setul decisiv, un „drive volley” executat de Lepchenko a scos-o pe Halep mult în afara terenului. Românca a „agăţat” mingea şi a trimis-o în terenul advers. Americanca a ezitat să lovească decisiv, ceea ce i-a permis Simonei Halep să alerge înapoi către mijlocul terenului şi să-şi recupereze poziţia dominantă. În cele din urmă, Lepchenko a greşit, trimiţând mingea în fileu.

Cel de-al doilea punct nominalizat este din întâlnirea cu sportiva spaniolă Carla Suarez Navarro, din sferturile de finală ale Indian Wells. La scorul de 1-0 şi 30-0 pentru Halep, în setul decisiv, tenismena constănțeană a punctat pe tabelă după ce a trimis un „passing” din alergare, cu reverul, în urma unui schimb de mingi prelungit.

Celelalte patru puncte spectaculoase sunt din întâlnirile Madison Keys - Jelena Jankovic, Sabine Lisicki - Flavia Pennetta, Ons Jabeur - Caroline Wozniacki şi Sloane Stephens - Serena Williams.