Hănescu nu a produs surpriza la Wimbledon

Sport 26 Iunie 2008 / 00:00 567 accesări

Cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, Wimbledon-ul, şi-a derulat ieri primele confruntări din turul secund. Învingătoarea în primul tur în faţa slovacei Magdalena Rybarikova la capătul unei partide întinse pe durata a două zile, Monica Niculescu (locul 87 mondial) a fost la un pas de a pătrunde în turul al treilea. Niculescu a întîlnit-o pe a 15-a favorită a competiţiei, unguroaica Agnes Szavay, pe care a condus-o cu 7-5 şi 4-1! Inexplicabil, românca a cedat ritmul în continuare, fapt de care Szavay a profitat din plin. La scorul de 5-3 în al doilea set, Niculescu a avut serviciul, însă adversara sa a revenit şi a egalat. Momentul decisiv al setului secund s-a consumat la scorul de 6-5 pentru adversară, când Niculescu a beneficiat de trei mingi de break pe care nu le-a fructificat. Setul al treilea a fost la discreţia lui Szavay, care s-a impus cu 6-2, beneficiind şi de căderea psihică a româncei. Pentru accederea în turul secund, Niculescu va primi un cec în valoare de 17.000 de lire sterline, în timp ce învingătoarea va fi recompensată cu 28.125 lire sterline. Tot în turul secund Edina Gallovits a cedat, conform aşteptărilor, în două seturi, 4-6, 2-6, în duelul cu Anna Chakvetadze (fav. nr. 8). Ultimele speranţe româneşti din turneul feminin de la Wimbledon se leagă de Sorana Cîrstea, care o va întîlni, astăzi, pentru un loc în turul al treilea pe bielorusa Victoria Azarenka (fav. nr. 16).

Cea mai mare surpriză a turului secund a fost furnizată, ieri, de rusul Marat Safin, care a izbutit să-l elimine pe al treilea favorit al competiţiei londoneze, Novak Djokovic (6-4, 7-6, 6-2). În turneul feminin, prin mari emoţii a trecut principala favorită, sîrboaica Ana Ivanovic, care s-a întrebuinţat serios pentru a o depăşi pe “veterana” Natalie Dechy, scor 6-7, 7-6, 10-8!

La dublu feminin, Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu s-au calificat, ieri, în turul al doilea, beneficiind în primul tur de abandonul perechii Dominika Cibulkova / Alisa Kleibanova (Slovacia / Rusia). Potrivit site-ului oficial al competiţiei, Cîrstea şi Niculescu au cîştigat primul set cu scorul de 6-1, moment în care adversarele lor s-au retras. În turul secund, jucătoarele noastre vor întîlni perechea Kveta Pesche / Rennae Stubbs (Cehia / Australia), care în runda inaugurală a trecut, cu 6-2, 6-2, de cuplul Sybille Bammer / Martina Muller (Austria / Germania).

Aseară, dar în turneul masculin, Victor Hănescu - Tomas Berdych (fav. nr. 11) 7-6, 6-7, 1-6, 2-6.