HC Dobrogea Sud a câștigat, în premieră, Cupa României

După o finală extrem de disputată

Sport 18 Martie 2018 / 18:21 1669 accesări

Turneul Final Four al Cupei României Fan Courier la handbal masculin s-a încheiat duminică, în Sala Sporturilor din Constanţa, cu victoria formației HC Dobrogea Sud Constanța, 23-21 în finala cu SCM Politehnica Timișoara, după ce la pauză timișorenii au condus cu 12-11. A fost o finală extrem de disputată, în care echipa antrenată de Sandu Iacob și Marko Isakovic a marcat primul gol, după care oaspeții au condus în permanență pe tabela de marcaj până în minutul 42, când gazdele au egalat, 16-16. HCDS a preluat conducerea, 17-16, și s-a desprins decisiv, 20-17, în minutul 53. Timișoara a revenit în final, de la 22-19 scorul ajungând la 22-21, dar Vujadinovic a punctat la ultima acțiune a meciului, iar trofeul a ajuns în vitrina clubului constănțean, care la începutul sezonului a obținut și Supercupa României.

Golurile HCDS-ului din finala mare au fost reușite de Vujovic 5, Nikolic 4, Crnoglavac 4 (1x7m), Malinovic 3, Cutura 2 (1x7m), Buricea 2, Toma 1 (1x7m), Rohozneanu 1 şi Vujadinovic 1. La câștigarea trofeului a contribuit din plin și portarul Nikola Mitrevski, autor a 16 intervenții salvatoare.

Prin câștigarea Cupei României, HC Dobrogea Sud și-a asigurat prezența în sezonul viitor al Cupei EHF.

Rezultate - sâmbătă, semifinale: SCM Politehnica Timișoara - CS Minaur Baia Mare 30-28 (15-13)

HC Dobrogea Sud Constanța - CSA Steaua București 30-26 (14-10)

Duminică - finala mică: CS Minaur Baia Mare - CSA Steaua București 26-24 (15-11)

finala mare: HC Dobrogea Sud Constanța - SCM Politehnica Timișoara 23-21 (11-12)