HC Dobrogea Sud a făcut primul pas spre turul al treilea din Cupa EHF

Handbal masculin / Cupa EHF: HC DOBROGEA SUD CONSTANŢA - TALENT PLZEN 28-21

Sport 06 Octombrie 2018 / 22:35 916 accesări

Handbal Club Dobrogea Sud Constanţa a pornit cu dreptul în duelul cu Talent Robstav MAT Plzen, din turul al doilea al Cupei EHF la handbal masculin, învingând sâmbătă seară, în sala Sporturilor, la o diferenţă care îi asigură în mare măsură prezenţa în turul al treilea.

Prima repriză a întâlnirii a fost una echilibrată, la pauză scorul fiind egal, 15-15. La reluare, handbaliştii antrenaţi de Zvonko Sundovski şi Marko Isakovic au avut un start excelent şi de la 15-16 s-au desprins decisiv la 22-16, conducând şi la nouă goluri diferenţă. În final au rămas şapte goluri avantaj, 28-21, care reprezintă un pas important spre calificarea în turul următor al competiţiei.

„În prima repriză jucătorii cehi, tactic, au stat bine. Probabil nu au mai făcut faţă din punct de vedere fizic şi a doua repriză s-a văzut altceva. Mai avem un meci. Încă nu suntem calificaţi. Ei au venit aici să joace, nu o să renunţe la luptă”, a spus, la finalul partidei, Sabin Ignat.

Autorii golurilor - pentru HCDS: Vujovic 5, Crnoglavac 5, Mocanu 4, Csog 3, Kevic 3, Nistor 2, Mladenovic 2, Chikovani 2 (1 din 7 m), Toma 1 şi Ignat 1; pentru Talent: Stehlik 4 (1 din 7 m), Vinkelhofer 3, Sira 3, Tonar 3, Safranek 3, Ivancev 2, Sindelar 1, Douda 1 şi Nejdl 1.

Portarul ceh Karel Smid a avut 19 intervenţii salvatoare, în timp ce Nikola Mitrevski a reuşit 11 intervenţii (în a doua repriză), iar Ionuţ Iancu, şapte (în prima repriză).

Duminică, de la ora 19.00, în Sala Sporturilor, este programată manşa retur, în care echipă gazdă va fi considerată formaţia din Cehia.