Nikola Crnoglavac a fost, din nou, principalul marcator al HCDS

Nikola Crnoglavac

Ionuţ Nistor

Ionuţ Iancu

Ionuţ Iancu

Victorie deosebit de importantă obţinută de Handbal Club Dobrogea Sud Constanţa miercuri seară, în Sala Sporturilor, în partida cu Steaua Bucureşti, din etapa a a cincea a Ligii Naţionale de handbal masculin. La capătul unui meci în care prestaţia handbaliştilor antrenaţi de Zvonko Sundovski şi Marko Isakovic a fost una mult mai bună decît în primele etape, HCDS s-a impus cu scorul de 30-25, la pauză 16-14, în duelul cu vicecampioana en titre a României. După o primă repriză echilibrată, momentul decisiv al întâlnirii s-a consemnat în prima parte a reprizei secunde, atunci când oaspeţii nu au reuşit să înscrie timp de opt minute şi HCDS s-a desprins pe tabela de marcaj de la 18-17 la 23-17.

Golurile echipei constănţene au fost marcate de Crnoglavac 9 (4 din 7m), Nistor 5, Vujovic 4, Csog 3, Kevic 3 (1 din 7m), Chikovani 2, Buricea 2, Nikolic 1 şi Malinovic 1. De remarcat şi prestaţia portarului Iancu, iar victoria a reprezentat şi un frumos cadou oferit celuilalt portar al echipei constănţene, Nikola Mitrevski, care a împlint miercuri vârsta de 33 de ani.

Succesul din confruntarea cu Steaua este unul dătător de speranţe în perspectiva celor două meciuri pe care HC Dobrogea Sud Constanţa le va susţine la sfârşitul acestei săptămâni, tot în Sala Sporturilor, în turul al doilea al Cupei EHF, sâmbătă şi duminică, de la ora 19.00, în compania formaţiei Talent Robstav MAT Plzen, din Cehia.