HC Dobrogea Sud a remizat în Turcia

Handbal masculin / Cupa EHF, primul tur

Sport 01 Septembrie 2019 / 19:29 1072 accesări

HC Dobrogea Sud Constanţa a încheiat la egalitate, scor 24-24, meciul disputat duminică, în deplasare, cu echipa turcă Cip Travel Antalyaspor, după ce la pauză adversara a condus cu 13-11. HCDS a trecut în avantaj în repriza secundă, 18-17, iar pe final a condus cu 23-21, însă gazdele au preluat conducerea, 24-23. Golul marcat de Sabin Ignat a stabilit rezultatul final, astfel că manşa retur, care va avea loc în Sala Sporturilor din Constanţa, duminică, 8 septembrie, de la ora 18.00, va stabili echipa calificată în turul următor.

Pentru formaţia antrenată de Zvonko Sundovski şi George Buricea au marcat Malinovic 8 goluri, Chikovani 4g, Omar 3g, Ignat 3g, Nistor 2g, Andrei 1g, Nikolic 1g, Simovic 1g şi Susanu 1g.

Până atunci, joi, 5 septembrie, de la ora 18.00 (în direct la TVR HD), tot în Sala Sporturilor, HC Dobrogea Sud Constanţa va întâlni Potaissa Turda, în etapa a doua a Ligii Naţionale de handbal masculin.