HC Dobrogea Sud, deţinătoarea trofeului, eliminată în optimile Cupei României

Handbal masculin / Cupa României: STEAUA BUCUREŞTI - HCDS 27-24

Sport 09 Decembrie 2018 / 13:52 632 accesări
Handbaliştii constănţeni au fost lipsiţi de luciditate în ultimele minute ale meciului de la Chiajna

Handbal Club Dobrogea Sud Constanţa a pierdut duminică, la Chiajna, partida cu Steaua București, din optimile de finale ale Cupei României la handbal masculin, scor 24-27, după ce la pauză scorul a fost egal, 13-13. Formaţia constănţeană, deţinătoarea trofeului, a cedat în finalul confruntării, atunci când nu a mai găsit drumul spre gol în ultimele cinci minute de joc, iar steliştii, care au beneficiat şi de intervenţiile portarului Tudor Stănescu, au marcat pe final golurile victoriei, obţinând calificarea în sferturile de finală. Întâlnirea disputată în Sala „Concordia” din Chiajna a început favorabil pentru handbalişti pregătiţi de Zvonko Sundovski şi Marko Isakovic, tabela de marcaj arătând 5-0 pentru HCDS după primele şapte minute. Steaua a revenit în joc şi echilibrat partida, iar după egalitatea consemnată la pauză echipa bucureşteană s-a desprins la trei goluri, 17-14. Formaţia constănţeană nu a cedat şi a preluat conducerea, 23-22, însă finalul meciului nu a fost unul favorabil câştigătoarei de anul trecut a competiţiei.

Golurile echipei de la ţărmul mării au fost marcate de Malinovic 4, Nikolic 4, Cutura 4 (toate din 7m), Chikovani 3, Buricea 3, Nistor 2, Vujovic 2, Markoski 1 şi Toma 1. Portarul Mitrevski a avut 11 intervenţii salvatoare, iar Iancu a apărat o lovitură de la 7 metri.

„A fost un derby frumos, un meci foarte bun, viciat de cei doi arbitri (n.r. - Ghiorghișor și State). Consider că am fost dezavantajați pe parcursul jocului. Sunt faze care nu se văd la televizor, dar noi le-am simțit de acolo, de pe margine. Au greșit mai mult împotriva noastră. Arbitrii nu s-au ridicat la înălțimea acestui meci și au influențat rezultatul”, a declarat, la finalul partidei, președintele clubului constănţean, Ionuț Rudi Stănescu, pentru site-ul oficial hcdobrogeasud.ro.

Alte rezultate din optimi - sâmbătă: CS Universitatea Craiova - CS Unirea Sânnicolau Mare 27-26 (16-11), AHC Potaissa Turda - CSM București 26-27 (12-11), HCM Sighişoara - CS Dinamo București 27-44 (14-26), CSM Vaslui - CS Universitatea Cluj 34-28 (19-16).

Duminică, 9 decembrie, mai sunt programate următoarele meciuri - ora 17.30: CSM Bacău - SCM Politehnica Timișoara, ora 18.00: CS Minaur Baia Mare - AHC Dunărea Călărași, ora 19.30: CSM Focșani 2007 - CS HC Buzău 2012.

Tragerea la sorţi a partidelor din sferturile de finală ale Cupei României, programate la 15 şi 16 decembrie, va avea loc luni, 10 decembrie, la sediul Federaţiei Române de Handbal. În 2018, Cupa României a fost câştigată, în premieră, de HC Dobrogea Sud Constanţa, după 23-21 în finala cu SCM Politehnica Timişoara.