HC Dobrogea Sud înfruntă liderul grupei în Cupa EHF

Handbal masculin / Cupa EHF

Sport 30 Martie 2019 / 09:29 553 accesări
Vineri seară, handbaliştii constănţeni au efectuat antrenamentul oficial în sala „Dragao Caixa” din Porto (sursa foto: hcdobrogeasud.ro)

HC Dobrogea Sud Constanţa va susţine sâmbătă seară, de la ora 20.00 (în direct online pe www.ehftv.com), la Porto, ultimul meci din Grupa C a Cupei EHF. Adversara echipei noastre este calificată în sferturile de finală ale competiţiei, FC Porto Sofarma fiind sigură de câştigarea grupei, în timp ce handbaliștii antrenați de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic păstrează șanse teoretice de calificare în sferturi, în cazul unei victorii la Porto. Din lotul deplasat la Porto lipseşte căpitanul formaţiei constănţene, Laurenţiu Toma suferind o accidentare în meciul cu TTH Holstebro. Moralul în tabăra liderului Ligii Naţionale este unul foarte bun, după ce HCDS şi-a asigurat primul loc la finalul sezonului regulat în urma remizei de la Bucureşti, 22-22 cu CSM, echipa constănţeană dorind să facă uitată înfrângerea din confruntarea cu FC Porto Sofarma, din etapa a doua, scor 29-35, din Sala Sporturilor.

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc şi partida TTH Holstebro - Liberbank Cuenca.

Clasament: 1. Porto 10p (golaveraj: 166-141), 2. Holstebro 4p (141-138), 3. HCDS 4p (138-144), 4. Cuenca 2p (130-152).