HC Dobrogea Sud nu s-a putut impune la Turda

Handbal masculin / Liga Naţională, etapa a 25-a

Sport 22 Martie 2017 / 18:42 1057 accesări
Crnoglavac a reușit cele mai multe goluri pentru HCDS la Turda

Penultima etapă a sezonului regulat din Liga Națională de handbal masculin nu a adus victoria mult dorită pentru Handbal Club Dobrogea Sud Constanța la Turda. În confruntarea cu echipa aflată pe poziția secundă în clasament, Potaissa, formația constănțeană nu a reușit să obțină cele trei puncte absolut necesare în duelul pentru ocuparea locului al patrulea. În aceste condiții, dacă nu vor exista surprize, pentru jucătorii antrenați de Aihan Omer mai rămâne posibilitatea de a-și stabili adversara din prima fază a play-off-ului, între CSM București și HC Odorhei, deoarece în ultima etapă vor întâlni pe teren propriu echipa bucureșteană.

Handbaliștii constănțeni s-au aflat în avantaj până la jumătatea primei reprize în disputa de la Turda, iar gazdele au preluat pentru prima oară conducerea, 9-8, după care s-au desprins la trei goluri, 13-10. HCDS a revenit de la 14-17 la 17-17, însă Potaissa a înscris din 7 metri ultimul gol al reprizei, conducând cu 18-17 la pauză. În repriza a doua, în minutul 42, echipa din Turda s-a distanțat la patru goluri, 25-21, iar oaspeții nu au mai putut reveni, negăsind soluțiile prin care să surprindă defensiva adversă. Potaissa și-a mărit până la final avantajul, tabela de marcaj consemnând după cele 60 de minute regulamentare de joc un rezultat favorabil gazdelor, scor 35-29.

Golurile echipei constănțene au fost reușite de Crnoglavac 7, Toma 6, Cutura 6, Soare 4, Rakcevic 2, Buricea 2, Angelovski 1 și Rohozneanu 1. Stănescu a avut unsprezece intervenții salvatoare, Sijan, trei, și Vasile, una.

Clasament: 1. Dinamo 56p, 2. Potaissa 52p, 3. CSM Bucureşti 46p, 4-5. HC DOBROGEA SUD și HC Odorhei 44p, 6. Timişoara 35p, 7. Vaslui 31p, 8. Călăraşi 28p, 9. Suceava 27p, 10. Steaua 26p, 11. Focşani 20p, 12. Făgăraş 7p, 13. Satu Mare 4p.

Celelalte meciuri ale etapei a 25-a se vor disputa după următorul program - sâmbătă, ora 11.00: CSA Steaua Bucureşti - HC Vaslui (în direct la TVR 2), ora 16.00: CSM Focşani - Dinamo Bucureşti (în direct la TVR 1), ora 17.00: CSM Făgăraş - HC Odorhei și CSM Satu Mare - AHC Dunărea Călăraşi; duminică, ora 16.15: CSM Bucureşti - CSU Suceava (în direct la Digi Sport 2 şi Dolce Sport 2). Poli Timişoara stă în această rundă.