HC Dobrogea Sud s-a calificat în Final Four-ul Cupei României

Handbal masculin

Sport 14 Decembrie 2019 / 19:42 1296 accesări
Ionuţ Nistor a marcat cele mai multe goluri pentru HCDS în meciul de la Alexandria

Obiectiv îndeplinit pentru HC Dobrogea Sud Constanţa în Cupa României la handbal masculin. Sâmbătă seară, în sferturile de finală ale competiţiei, handbaliştii pregătiţi de Djordje Cirkovic și George Buricea au confirmat forma foarte bună din ultima perioadă şi au câştigat, în deplasare, meciul cu divizionara secundă CSM Alexandria, scor 38-31, la pauză 17-15, obţinând astfel calificarea în turneul Final Four.

Golurile echipei constănţene la Alexandria au fost înscrise de Nistor 10, Andrei 7, G. Ilie 5, Chikovani 4, Mocanu 4, Nikolic 4, Rotaru 2, Susanu 1 şi Ignat 1.

Pentru formaţia de la ţărmul mării urmează o binemeritată vacanţă, reunirea lotului fiind programată la 6 ianuarie.

Celelalte partide din sferturi se vor disputa duminică, 15 decembrie - ora 11.00: CSM Bacău - HC Buzău (în direct la TVR 1), ora 12.00: Magnum Botoșani - SCM Politehnica Timișoara, ora 15.30: Dinamo București - Potaissa Turda (în direct la TVR 1).