HC Dobrogea Sud s-a calificat în sferturile Cupei României

Handbal (m) / Cupa României, optimi: CSU SUCEAVA - HC DOBROGEA SUD 19-22

Sport 18 Decembrie 2016 / 18:20 634 accesări
Pivotul Mladen Rakcevic a fost principalul marcator pentru HC Dobrogea Sud în meciul de la Suceava

Promovată în această vară pe prima scenă a handbalului masculin românesc, HC Dobrogea Sud a disputat sâmbătă ultimul joc oficial din acest an, încheind cu o victorie un sezon plin de realizări. Clasată pe locul secund în ierarhia Ligii Naționale, la un singur punct în spatele liderului Dinamo București, după 16 etape, gruparea de pe litoral își continuă aventura și în Cupa României, reușind să se califice în sferturile de finală ale competiției, după ce a trecut sâmbătă, în deplasare, de CSU Suceava, cu scorul de 22-19 (13-7). Antrenorul Djordje Cirkovic s-a confruntat cu probleme de lot, Branislav Angelovski evoluând cu o fractură la unul dintre degetele mâinii drepte, în timp ce George Buricea a jucat doar câteva minute, fiind incomplet refăcut după o accidentare. Chiar și așa, constănțenii au făcut o primă repriză foarte bună, în special în apărare, unde portarul Dane Sijan a avut o evoluție excelentă. La reluare, gazdele au încercat să revină, dar constănțenii s-au păstrat în permanență la conducere pe tabela de marcaj.

Pentru HC Dobrogea Sud au marcat: Rakcevic 6, Toma 4, Cutura 4, Nikolic 3, Vujadinovic 2, Buricea 1, Angelovski 1 și Crgnoglavac 1. După jocul de la Suceava, constănțenii au intrat în vacanță, urmând să revină la antrenamente pe 4 ianuarie.

Celelalte rezultate din optimi: Poli Iași - Dinamo București 35-48, Potaissa Turda - HC Vaslui 31-30, Poli Timişoara - HC Adrian Petrea Reşiţa 31-23, Dunărea Călărași - Minaur Baia Mare 37-32, Steaua București - CSM Făgăraș 23-21, CSM Satu Mare - CSM București 27-29 și HC Odorhei - CSM Focșani 39-31. Tragerea la sorți a partidelor din sferturi va avea loc săptămâna viitoare.