HCDS, învingătoare în prima partidă susţinută în faţa propriilor suporteri

Handbal masculin / În amicalul cu Dunărea Călăraşi

Sport 11 August 2018 / 08:23 696 accesări

Handbaliştii conduşi de Zvonko Sundovski s-au impus la cinci goluri diferenţă

Handbal Club Dobrogea Sud Constanța a disputat, vineri seară, primul meci de verificare în Sala Sporturilor înaintea sezonului 2018-2019, adversară fiind formaţia Dunărea Călărași. La prima apariţie în faţa propriilor suporteri, HCDS şi-a prezentat şi lotul pe care se va baza în viitorul campionat, iar întâlnirea a fost câştigată de jucătorii antrenaţi de Zvonko Sundovski şi Marko Isakovic, scor 36-31, la pauză 15-15. Oaspeţii au condus în prima repriză cu 10-5 şi 12-7, Toma egalând în ultima secundă înaintea pauzei. Pentru HCDS au înscris Chikovani 6g (2x7m), Csog 5g, Crnoglavac 4g, Toma 3g, Nistor 3g, Malinovic 3g (1x7m), Vujovic 3g, Buricea 2g, Markoski 2g, Ignat 2g, Mocanu 2g şi Buricea 1g. Au mai evoluat portarii Mitrevski, Vasile şi Saldatsenka, şi Cutura. Nu au jucat Andrei, Susanu, Kevic și Mladenovic. „Eu niciodată nu sunt mulțumit. A fost victorie acasă, e foarte bine, dar nu am jucat cum trebuie. Am primit prea multe goluri. Nu trebuie să primim mai mult de 23-24 goluri pe meci. Dar avem timp să muncim, să jucăm și mai bine”, a spus antrenorul Zvonko Sundovski.

Sâmbătă, de la ora 18.00, la Călărași, HC Dobrogea Sud are programat încă un meci de verificare, cu Știința Bacău, echipă antrenată de Eden Hairi.