HCM Baia Mare, în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin

Handbal / Cupele Europene

Sport 17 Martie 2015 / 00:00 902 accesări

Formația feminină de handbal HCM Baia Mare s-a calificat, în premieră, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 32-22 (17-11), formaţia daneză Viborg, în ultimul meci din Grupa 2 a competiţiei. În urma acestei victorii, HCM Baia Mare a încheiat grupa pe locul 3, cu 8 puncte, şi va întâlni în sferturile de finală, primul meci pe teren propriu, formaţia rusă Dinamo-Sinara Volgograd, ocupanta poziţiei a doua în Grupa 1. Golurile formației băimărene în partida de duminică seară au fost înscrise de Abbingh 5, Do Nascimento 5, Ardean Elisei 4, Makeeva 4, Davydenko 3, Herrem 3, Nechita 3, Lobach 2, Marin 2 și Buceschi 1.

În celelalte meciuri disputate în ultima etapă din Grupa 2 s-au înregistrat următoarele rezultate: Larvik - IK Savehof 25-17 şi Metz - Gyor 20-27. Clasament Grupa 2: 1. Larvik 20p, 2. Gyor 16p, 3. HCM BAIA MARE 8p, 4. Viborg 7p, 5. Metz 6p, 6. Savehof 3p. HCM Baia Mare a mai învins pe IK Savehof, cu 28-26 (15-14) şi cu 34-24 (18-12), și pe Viborg HK, cu 31-30 (13-12).

Celelalte meciuri din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin: Viborg HK A/S (Danemarca) - Buducnost Podgorica (Muntenegru), Thuringer HC (Germania) - Larvik (Norvegia) şi WHC Vardar Skopje SCBT  (Macedonia) - Gyor Audi ETO KC (Ungaria). Manșa tur este programată în perioada 3-5 aprilie, iar returul va avea loc în perioada 10-12 aprilie.

HC ODORHEI, CU UN PAS ÎN SEMIFINALELE CHALLENGE CUP, LA MASCULIN

Echipa de handbal masculin HC Odorhei a învins, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 26-18 (12-8), formaţia ucraineană ZTR Zaporoje, în prima manşă a sferturilor de finală ale Challenge Cup. Golurile echipei noastre au fost marcate de Rusia 7, Komporaly 6, Ramba 5, Onyejekwe 3, Majnov 2, Szasz 2 și Sipos 1.

Partida retur este programată la 22 martie, la Odorheiu Secuiesc. Dacă va câştiga dubla manşă cu Zaporoje, HC Odorhei va juca în semifinale cu echipa care se va impune în confruntarea KS Azoty-Pulawy (Polonia) - SL Benfica Lisabona (Portugalia), în tur: 29-37.

LIGA CAMPIONILOR LA HANDBAL MASCULIN

Rezultatele înregistrate în manșa tur a optimilor de finală ale Ligii campionilor la handbal masculin: Naturhouse La Rioja - MKB-MVM Veszprém 23-31, Montpellier Agglomeration HB - KS Vive Tauron Kielce 25-29, Aalborg Handball - FC Barcelona 11-31, SG Flensburg-Handewitt - THW Kiel 21-30, Dunkerque HB Grand Littoral - Paris Saint-Germain Handball 21-23, Orlen Wisla Plock - HC Vardar Skopje 32-26, Rhein-Neckar Löwen - MOL-Pick Szeged 30-34, HC Prvo plinarsko drustvo Zagreb - KIF Kolding Copenhaga 22-17. Partidele retur se vor disputa la 21 și 22 martie.