HCM, calificare la pas în finala Cupei României

Handbal (m) / Cupa României, semifinale: HCM CONSTANŢA - BUCOVINA SUCEAVA 41-29

Sport 24 Mai 2012 / 00:00 671 accesări

Campioana şi deţinătoarea Cupei României la handbal masculin, HCM Constanţa, are ocazia să joace din nou cu trofeul pe masă în cea de-a doua competiţie internă. Ieri, în Sala “Lascăr Pană” din Baia Mare, HCM a învins, cu 41-29 (23-13), pe Bucovina Suceava în semifinalele competiţiei şi va întâlni, astăzi, de la ora 20.00 (în direct la Digi Sport 2), în marea finală, pe Ştiinţa Bacău, învingătoare, aseară, cu 36-32 (21-13), în disputa cu HC Odorhei. Ca şi în meciul din sferturi, disputat marţi, cu Potaissa Turda, scor 43-31, HCM a obţinut un succes fără niciun fel de emoţii în penultimul act, sucevenii reuşind să păstreze echilibrul doar în prima jumătate a primei reprize. HCM a condus în startul partidei cu 4-0 şi 5-1, Suceava s-a apropiat la 10-9, dar handbaliştii constănţeni au apăsat pe acceleraţie, iar scorul pauzei a confirmat diferenţa clară de valoare dintre cele două formaţii: HCM - Bucovina 23-13! HCM a continuat recitalul şi în partea secundă, chiar dacă antrenorul principal al HCM-ului, Constantin Ştefan, a rulat toţi jucătorii aflaţi pe foaia oficială. Apărarea a funcţionat la fel de bine şi în partea secundă, iar diferenţa a crescut constant: 31-19, 39-26, pentru ca scorul final să fie 41-29 în favoarea campioanei României. Pentru HCM au evoluat în partida de ieri: Popescu (10 intervenţii), Stănescu (9 intervenţii); Ghionea şi Irimescu - câte 8g, A. Stamate 6g, Csepreghi 4g, Novanc 3g, Toma 3g (1x7m), Sabău, Şimicu şi Criciotoiu - câte 2g, Stavrositu, Angelovski şi Buricea - câte 1g, Adzic şi Sadoveac.

DOAR CU GÂNDUL LA TROFEU. „Băieţii au abordat meciul foarte serios, aşa cum au făcut-o şi cu Potaissa Turda. Ne-am respectat blazonul şi am putut rula şi întreg lotul de jucători pentru a menţine cât mai proaspăt fiecare component pentru meciul din finală. Este un trofeu în joc, ultimul, Cupa României şi putem să scriem istorie. Să fim echipa în vitrina căreia va ajunge ultima Cupă a României. Nu am ascuns niciodată faptul că avem un lot foarte echilibrat şi că suntem cea mai omogenă echipă. Banca de rezerve poate face diferenţa şi în finală“, a declarat antrenorul secund al HCM-ului, Alexandru Buligan.