Iancu aduce cele trei puncte în tabăra HCDS-ului

Handbal masculin / Liga Naţională

Sport 13 Februarie 2019 / 19:27 932 accesări
Portarul Ionuţ Iancu a fost omul decisiv în finalul partidei

Miercuri seară, în Sala Sporturilor „Concordia” din Chiajna, în prima partidă din etapa a 18-a a Ligii Naționale de handbal masculin, HC Dobrogea Sud Constanța a obţinut un succes foarte important în confruntarea cu Steaua București. Handbaliștii pregătiţi de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic au condus cu 5-1, în minutul 10, și 9-3, în minutul 20, iar în minutul 24 tabela de marcaj arăta 12-5 pentru HCDS. Steaua a revenit însă până la pauză şi echipa constănţeană a plecat la cabine doar cu un avantaj de două goluri, 14-12. Steaua a egalat în minutul 44, 19-19, iar echilibrul s-a menţinut până la final, care a fost unul interzis cardiacilor. Crnoglavac a trimis mingea în bară la ultimul atac al constănţenilor, iar Nikolic a oprit contraatacul gazdelor când mai erau câteva secunde și a primit cartonaș roșu, urmat de cel albastru. Lovitură de la 7 metri pentru Steaua, dar Grbovic nu l-a putut învinge pe Iancu, portarul constănţean fiind imperial și la aruncarea din ultima secundă a lui Georgescu! Scor final: Steaua - HCDS 24-25 şi trupa de la ţărmul mării obţine victoria mult dorită pentru a aborda cu moralul ridicat meciul din etapa a doua a Grupei C din Cupa EHF, cu FC Porto Sofarma, programat sâmbătă, de la ora 14.45 (în direct la Digi Sport 2), în Sala Sporturilor din Constanţa.

Golurile formaţiei constănţene au fost marcate de Crnoglavac 8 (5x7m), Vujovic 5, Kevic 4, Csog 3, Toma 2, Nikolic 2 şi Nistor 1.