Ianis Hagi a înscris, din nou, pentru Fiorentina Primavera

Fotbal internațional

Sport 02 Octombrie 2016 / 16:11 1212 accesări
Ianis Hagi a marcat al treilea gol pentru echipa de tineret a Fiorentinei

Mijlocaşul Ianis Hagi, în vârstă de 17 ani, a marcat pentru formaţia Fiorentina Primavera, în meciul pierdut, scor 1-2, sâmbătă, pe terenul lui Hellas Verona. La gazde, atacantul Sergiu Jurj a fost integralist. Ianis Hagi a deschis scorul din penalty, în minutul 10, cu un şut plasat în dreapta portarului. Mijlocaşul român, care a jucat până în minutul 86, a ajuns astfel la trei goluri marcate pentru echipa de tineret a Fiorentinei. Oaspeţii au marcat în minutele 83 şi 89, iar faza celui de-al doilea gol a plecat de la atacantul Sergiu Jurj, în vârstă de 18 ani, împrumutat în vară de Hellas Verona de la CS Universitatea Craiova.

AS MONACO, CEA MAI CLARĂ VICTORIE ÎN DEPLASARE DIN ISTORIA CLUBULUI

AS Monaco a învins, scor 7-0 (Lemar 7, Germain 23, Bernardo Silva 39, Fabinho 68, Carrillo 76, 83, Boschilia 89), în deplasare, pe Metz, în etapa a opta din campionatul Franţei şi echipa antrenată de Leonardo Jardim a urcat pe primul loc în clasament, la trei puncte distanţă de Paris Saint Germain, campioana din ultimele patru sezoane. În urma acestui rezultat, AS Monaco a obţinut cea mai clară victorie în deplasare din istoria clubului. Pentru echipa lui Leonardo Jardim a fost a şasea victorie din acest sezon, singurul eşec rămânând cel din disputa cu Nice, scor 0-4.

UN FAN AL ECHIPEI GLASGOW RANGERS A MURIT, ALȚI 18 AU FOST RĂNIȚI

Un suporter al echipei scoţiene Glasgow Rangers a murit, iar alţi 18 au fost răniţi, sâmbătă, după ce autobuzul cu care se deplasau s-a răsturnat în apropiere de Kilmarnock, informează BBC. Unul dintre pasageri a declarat că în autobuz se aflau 37 de persoane. Poliţia din Scoţia a emis un comunicat în care a confirmat decesul unui bărbat în vârstă de 39 de ani. Glasgow Rangers a câştigat, scor 2-0, meciul jucat sâmbătă pe teren propriu cu Patrick Thistle. După meci, oficialii scoţieni au postat un mesaj de susţinere pentru victimele incidentului: „Clubul nostru urează condoleanţe familiei îndurerate pentru pierderea suferită, dar şi însănătoşire grabnică celor ce se află la spital pentru îngrijiri”.

DAVID HERD, LEGENDĂ A CLUBULUI MANCHESTER UNITED, A MURIT LA VÂRSTA DE 82 DE ANI

Scoţianul David Herd, fostul atacant al echipelor Manchester United şi Arsenal, dar şi manager al echipei Lincoln City, a încetat din viaţă la vârsta de 82 de ani. David Herd a avut 265 de apariţii în tricoul echipei Manchester United şi a marcat 145 de goluri, două dintre acestea în finala Cupei Angliei din 1963, câştigată împotriva celor de la Leicester, primul trofeu major după dezastrul aerian de la Munchen, din 1968. Herd a înscris în ultimul meci de campionat, cu Arsenal, disputat înaintea accidentului de avion în care şi-au pierdut viaţa 23 de persoane. Herd, care a avut şi cinci prezenţe în naţională, şi-a început cariera la Stockport şi a evoluat, de asemenea, pentru Stoke şi Waterford. Fiul fostului atacant de la Manchester City Alec Herd, David şi-a făcut debutul la echipa mare a clubului Arsenal în 1954 şi a marcat 99 de goluri în 166 de apariţii în tricoul „tunarilor”.

După ce a ajuns la Manchester United în 1961, David Herd a marcat în Cupa Angliei, Cupa Ligii şi toate cele trei competiţii de club europene, fiind coleg în atac cu Denis Law. David Herd a cucerit două titluri de campion pe „Old Trafford”, însă nu a fost convocat pentru finala Cupei Campionilor Europeni, împotriva celor de la Benfica Lisabona, în 1968, câştigată de Manchester United cu scorul de 4-1, după prelungiri.

După ce şi-a încheiat cariera de jucător, David Herd a fost manager la Lincoln City.