Ianis Hagi înscrie la „foc automat“ pentru Fiorentina Primavera

Două goluri în patru zile pentru fiul „Regelui“

Sport 22 Septembrie 2016 / 19:07 538 accesări
Ianis Hagi a marcat împotriva Perugiei în Cupa Italiei la tineret

În plin conflict declanșat după ce tatăl său, Gheorghe Hagi, cel mai bun fotbalist român din toate timpurile, a acuzat Federația Română de Fotbal că-i blochează ascensiunea la loturile naționale, Ianis Hagi dă gol după gol pentru Fiorentina Primavera. Astfel, după ce a marcat în jocul cu echipa similară de la Spezia, dintr-o lovitură liberă, mijlocașul în vârstă de 17 ani, transferat în această vară de la FC Viitorul pentru suma un milion de euro, a înscris și în jocul cu Perugia, din Cupa Italiei la tineret. Ianis a deschis scorul în minutul 25, cu un şut din afara careului, într-un meci câştigat de formaţia sa cu scorul de 4-0. La patru minute după ce a înscris, constănțeanul a mai avut o şansă de a marca, când a încercat să lobeze mingea peste portarul advers cu un şut de la mare distanţă. La finalul întâlnirii, Ianis a fost lăudat de Giancarlo Antognoni, fostă legendă a clubului din Firenze, care a rămas impresionat de calităţile fiului lui Gheorghe Hagi. „Îmi place mult, e foarte bun! E jucătorul cel mai promiţător, m-a impresionat. Deocamdată nu are constanţă, dar când are mingea la picior face tot ce vrea”, a declarat Antognoni, conform violanews.com.

ADVERSARI TARI LA „DANONE NATIONS CUP”

Câștigătoare la Cupa „Hagi-Danone”, echipa de juniori născuți după 1 ianuarie 2004 a Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” va participa, în perioada 14-16 octombrie, la turneul final al „Danone Nations Cup”, care va avea loc la Paris, în Franța. Micii fotbaliști constănțeni și-au aflat joi adversarele din faza grupelor, urmând să se dueleze cu reprezentantele Spaniei, Belgiei și Uruguayului.