Important! Pensionarea în condiţii legale şi încadrarea prin concurs a personalului medical

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
Important! Pensionarea în condiţii legale şi încadrarea prin concurs a personalului medical
Sănătate 29 Noiembrie 2016 / 12:01 298 accesări 0 comentarii

Potrivit Ordonanței de Urgență 144/ 2008, art.22 (4) “Asistenții medicali generaliști, moașele și asistenții medicali se pensionează la vârsta de 65 de ani, indiferent de sex. (5.1) La cerere, asistenții medicali generaliști, moașele și asistenții medicali se pot pensiona, în condițiile prevăzute de Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare”. De asemenea ”(5.2) Prin derogare de la dispozițiile art.56 alin.1, lit.c din Legea nr.53/2003- Codul Muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, contractul de muncă al asistenților medicali generaliști, moașelor și asistenților medicali încetează de drept la îndeplinirea cumulativă a condițiilor privind împlinirea vârstei de 65 de ani și a stagiului minim de cotizare realizat în sistemul public de pensii sau la data comunicării deciziei de pensie pentru limită de vârstă, a pensiei de invaliditate, pensiei anticipate parțiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare, în cazurile prevăzute la alin. 5.1”.

În această situație se află 23 de asistenți din cadrul secțiilor și compartimentelor Neonatologie, Medicală 2, Sterilizare, Anatomie Patologică, Ambulatoriu Integrat, Oncologie şi Farmacie din structura Spitalului Clinic Județean de Urgență “Sf. Apostol Andrei” Constanța. Conducerea SCJU menționează că activitatea medicală în cadrul secțiilor mai sus menționate nu este afectată de aplicarea prevederilor legale, o bună parte din personalul medical care se află sub incidența OUG 144/2008, fiind programat în concediu legal de odihnă în luna decembrie 2016. Posturile rămase libere ca urmare a aplicării OUG 144/2008 urmează să fie ocupate prin concurs în luna ianuarie 2017. Măsura respectă prevederile Codului Muncii, potrivit cărora (Art. 30 din Codul Muncii )” (1) Încadrarea salariaților la instituțiile și autoritățile publice și la alte unități bugetare se face numai prin concurs sau examen, după caz”.

Taguri articol


Pagina a fost generata in 0.1559 secunde