În amicalul cu Petrolul, juniorii Viitorului au făcut diferenţa

Fotbal

Sport 24 Iunie 2020 / 22:01 1402 accesări
Alexi Pitu a înscris, din penalty, al treilea gol al Viitorului (sursa foto: Facebook Viitorul FC)

FC Viitorul Constanța și Petrolul Ploiești s-au întâlnit miercuri, 24 iunie, pe stadionul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, într-o partidă de verificare extrem de utilă pentru ambele formaţii. Formaţia constănţeană a utilizat mulți dintre juniorii Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”, care pot face pasul către prima echipă în viitorul apropiat.

Exceptându-i pe Louis Munteanu, Alexi Pitu și Darius Grosu (născuți în 2002), care au debutat deja pentru Viitorul într-o partidă oficială, pe teren s-au aflat 11 jucători din cadrul Academiei Hagi, născuți în 2001, 2002 sau 2003: Ștefan Mușat (2001), Luca Andronache (2003), Alexandru Georgescu (2001), Daniel Bîrzu (2002), Gabriel Dănuleasa (2003), Gabriel Buta (2002), Nicolas Popescu (2003), Alexandru Crivac (2002), Constantin Grameni (2002), Ștefan Bodișteanu (2003) şi Robert Mustacă (2002).

După 0-0 la pauză, Viitorul a marcat de trei ori în repriza a doua, în timp ce oaspeţii au reuşit golul de onoare în prelungirile meciului.

Rezultat final: FC Viitorul Constanţa - Petrolul Ploiești 3-1 (Dănuleasa 59, L. Munteanu 67, A. Pitu 86-pen. / Pierce 90+2).

Au evoluat - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz (70 Mușat) - Dussaut (26 T. Căpușă), M. Dulca (46 Dănuleasa), P. Iacob (70 N. Popescu), De Nooijer (58 Georgescu) - Bîrnoi (46 Grosu, 77 Crivac), Malcom (46 Buta, 77 Bîrzu), Casap (46 Grameni) - G. Ganea (46 Bodișteanu), A. Chițu (46 A. Pitu), Andronache (46 L. Munteanu, 77 R. Mustacă); Petrolul (antrenor Costel Enache): C. Lungu - Vajushi, Sîrghi, Ekollo, Olaru - Tudor, Meza Colli, Răuță - Manolache, Bratu, Blănaru. Au mai intrat: R. Avram, Pierce, L. Marinescu, Roige, Bărboianu, Nițescu, G. Deac, Arnăutu şi Nicolae. Cartonaşe galbene: Andronache / L. Marinescu.

Au arbitrat: Ionel Nae - Sebastian Stoianof și Paul Dimancea. Rezervă: Matei Şerban (toți din Constanța).