În NBA, Detroit salvează prima... minge de meci!

Sport 02 Iunie 2006 / 00:00 1048 accesări

Meciul cinci al finalei Conferinţei Estice a însemnat prelungirea speranţelor pentru campioana din regular season, care s-a impus pe teren propriu: Detroit Pistons - Miami Heat 91-78 şi scorul general este acum 3-2 pentru Miami. Gazdele au cîştigat partida datorită prestaţiei excelente a lui Tayshaun Prince, care a înscris 29 de puncte - cea mai bună performanţă a sa în play-off. Este drept că oaspeţii au pierdut meciul şi pe mîna lor, O’Neal & co înscriind doar două puncte în ultimele 3:30 minute de joc, cînd scorul a evoluat de la 76-79 la 78-91! În această seară se joacă meciul al şaselea: Miami Heat - Detroit Pistons. În Conferinţa Vestică situaţia este mult mai complicată, după ce Phoenix a reuşit să egaleze la 2 în meciul al patrulea al seriei: Phoenix Suns - Dallas Mavericks 106-86. Azi noapte a avut loc meciul cu numărul cinci, disputat în Texas: Dallas Mavericks - Phoenix Suns.