În preliminariile C.E. de handbal masculin, România a învins, cu 30-24, Bulgaria

Sport 08 Ianuarie 2007 / 00:00 703 accesări

Echipa naţională de handbal a României a făcut pasul secund către barajul pentru EURO 2008, învingînd aseară, la Gabrovo, selecţionata similară a Bulgariei, cu scorul de 30-24. Partida a avut puţine în comun cu cea de la Constanţa, suspansul mergînd dincolo de jumătatea reprizei secunde, ambiţia ieşită din comun a bulgarilor şi greşelile numeroase comise în atac de handbaliştii noştri nivelînd în mare parte diferenţa de valoare dintre cele două formaţii.

În prima parte s-a mers cap la cap, bulgarii conducînd, în min. 10, cu 5-4, iar românii nereuşind în niciun moment desprinderea. Singurul care s-a remarcat în această perioadă a fost tînărul portar constănţean Mihai Popescu (opt intervenţii), care a început titular la echipa naţională pentru prima oară în carieră. Atacul a fost susţinut de Sandu Iacob, cinci reuşite. În rest, o repriză mai degrabă anostă, la care şi-au adus partea de vină şi arbitrii ciprioţi Argyrou şi Louizou, grăbiţi de mama focului să-i fluiere pe tricolori în joc pasiv.

Portarii români au făcut diferenţa

Repriza secundă a respectat pînă la jumătate acelaşi scenariu, jucătorii antrenaţi de sîrbul Josif Petkovic nevrînd în ruptul capului să cedeze iniţiativa şi ţinînd mereu aproape de mai valoroşii adversari. Rezistenţa gen Plevna a cedat pînă la urmă în faţa unui zid viu, un fel de “Spiderman” handbalistic, portarul Ştefan Laufceag, care a scos din toate poziţiile (inclusiv din şapte metri) timp de vreo şapte minute, el acumulînd nu mai puţin de 18 intervenţii salvatoare în 30 de minute. Trimis inspirat în teren de selecţionerul Lucian Râşniţă în locul lui Petrea, Alin Şania a dinamitat poarta adversă cu aruncări imparabile de la nouă metri. La fel de eficient a fost pivotul Marius Novanc, golgeterul partidei, cu nouă goluri. Şi astfel s-a conturat o victorie cît se poate de muncită, la şase goluri diferenţă, scor 30-24, dar binevenită în drumul spre Norvegia 2008. Jocul nu are cursivitatea şi ritmul dorite, însă timp mai este pentru stabilirea cu exactitate a relaţiilor dintre handbaliştii tricolori. Următoarea dublă se joacă la sfîrşitul săptămînii, cu Georgia, vineri - în deplasare şi duminică, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor din Constanţa. Gruzinii s-au înclinat în faţa Letoniei şi în meciul secund, de această dată mult mai greu pentru baltici, scor 29-32. Golurile reprezentativei României în partida de la Gabrovo au fost marcate de Novanc 9g, Şania 6g, Iacob 6g, Mazilu 2g, Petrea 2g, Sadoveac 2g, Toma 1g, Stavrositu 1g şi Cozma 1g.