În sfârșit, victorie! Halep a învins-o pe Șarapova

La a opta încercare

Sport 04 Octombrie 2017 / 12:59 2345 accesări
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la Beijing

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a obţinut, miercuri, primul succes în faţa rusoaicei Maria Şarapova, locul 104 WTA, beneficiară a unui wild-card, cu scorul de 6-2, 6-2, după o oră și 12 minute de joc, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing (China), dotat cu premii în valoare totală de 6.381.679 de dolari. Halep s-a calificat astfel în sferturile de finală după un meci aproape perfect, câștigând primul duel cu Șarapova, după șapte înfrângeri consecutive. Pentru un loc în semifinale, Halep va întâlni câștigătoarea partidei Daria Kasatkina (Rusia, locul 34 WTA) - Agnieszka Radwanska (Polonia, locul 11 WTA).

Pentru prezența în sferturi la Beijing, Halep și-a asigurat un cec în valoare de 149.138 de dolari şi 215 puncte WTA.

Anul trecut, Halep a fost eliminată în optimi la China Open. Cea mai bună performanţă la Beijing realizată de tenismena constănțeană a fost în 2014, când a ajuns tot în sferturile de finală.

NICULESCU, ELIMINATĂ ÎN TURUL SECUND

Miercuri, în turul al doilea la Beijing, a jucat și Monica Niculescu, locul 65 WTA, a pierdut, cu scorul de 3-6, 2-6, întâlnirea cu Shuai Peng (China, locul 25 WTA), după o oră şi 39 de minute de joc. Niculescu va primi un cec în valoare de 34.744 de dolari şi 65 de puncte WTA.