În zece jucători, România a rezistat în faţa Serbiei

Fotbal / UEFA Nations League: ROMÂNIA - SERBIA 0-0

Sport 14 Octombrie 2018 / 17:57 568 accesări

Întâlnirea dintre reprezentativele de fotbal ale României şi Serbiei, disputată duminică, pe Arena Naţională din Bucureşti, în etapa a patra a Grupei 4 din Liga C a UEFA Nations League, s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, la capătul unui joc în care oaspeţii au dominat meciul, dar defensiva tricolorilor a rezistat pînă la final.

Imediat după primul fluier al arbitrului, partida a fost întreruptă aproximativ două minute din cauza fumigenelor şi petardelor aprinse de fani. Tricolorii au evoluat din minutul 44 cu un om mai puţin, Tamaş primind direct cartonaşul roşu după ce l-a atacat imprudent pe Gaćinović, în careu. Din fericire, lovitura de la 11 metri care a fost acordată a fost ratată de Tadić, în minutul 45+1, căpitanul sârbilor trimiţând mingea mult peste poartă.

Au evoluat următoarele formaţii - România (selecţioner Cosmin Contra): Tătăruşanu - Cr. Manea, Tamaş, Săpunaru (cpt.), Toşca - T. Băluţă, R. Marin - Al. Maxim (71 D. Rotariu), N. Stanciu, Drăguş (45+3 Nedelcearu) - Ţucudean (80 Keşeru); Serbia (selecţioner Mladen Krstajić): Rajković - Rukavina, Milenković, Veljković, Rodić (77 Miletić) - Lukić, Maksimović - Gaćinović (62 Milinković-Savić), Tadić (cpt.), Radonjić - A. Mitrović. Cartonaşe galbene: Al. Maxim, R. Marin / Rodić, A. Mitrović, Milenković. Meciul a fost arbitrat la centru de olandezul Kevin Blom.

Duminică seară, de la ora 21.45, este programată partida Lituania - Muntenegru.

Clasament Grupa 4: 1. Serbia 8p (golaveraj: 5-2), 2. ROMÂNIA 6p (4-3), 3. Muntenegru 4p (2-2), 4. Lituania 0p (1-5).