Încă două meciuri amicale pentru CVM Tomis

Vineri și sâmbătă, de la ora 17.30, la Sala Sporturilor

Sport 15 Octombrie 2015 / 16:10 1098 accesări

Centrul Ventsislav Ragin a reușit cele mai multe puncte, 18, pentru CVM Tomis în partida de la Dobrici

Blocajul Tomisului a funcționat bine în meciul de miercuri

Voleibaliștii campioanei României s-au bucurat pentru fiecare punct câștigat

Ventsislav Ragin, felicitat de coechipieri după încă un blocaj

Libero-ul Goran Skundric a avut o evoluție bună în duelul cu Dobrudja

Antrenorul Martin Stoev a fost mulțumit după primul test al Tomisului în noua formulă

Extrema Stephen Gotch (nr. 17) a reușit 14 puncte pentru CVM Tomis în întâlnirea de la Dobrici

Centrul Andrei Laza a surprins de mai multe ori blocajul advers

Dragoș Pavel a avut mai multe atacuri spectaculoase în jocul de miercuri, fiind utilizat pe postul de universal

Tânărul Andrei Mihalescu (primul din stânga, la blocaj) a evoluat fără emoții în al patrulea set disputat între CVM Tomis Constanța și Dobrudja Dobrici

Prima partidă de verificare pentru noua echipă a Club Volei Municipal Tomis Constanța, disputată miercuri seară, în Bulgaria, la Dobrici, a coincis cu prima victorie pentru jucătorii antrenați de Martin Stoev și Radu Began. Campioana României la volei masculin a învins, cu scorul de 3:0 (25:23, 25:18, 25:21), pe vicecampioana Bulgariei, Dobrudja, gazdele câștigând setul suplimentar desfășurat în sala „Dobrotitsa”, cu 33:31. A fost un prim test foarte util pentru echipa constănțeană, care va începe sezonul 2015-2016 la sfârșitul săptămânii viitoare, în deplasare la Dej, în prima etapă din Divizia A1. Până atunci, voleibaliștii Tomisului vor mai susține două partide de verificare, vineri și sâmbătă, de la ora 17.30, în Sala Sporturilor din Constanța, în compania unei alte echipe din Bulgaria, Lukoil Burgas.

Cum, din formula de joc din sezonul trecut, în sextetul de start al Tomisului a mai rămas doar Andrei Laza, iar în lot mai sunt Dragoș Pavel, Sergiu Stancu și Robert Vologa, până la partidele oficiale din campionat și din Liga Campionilor trebuie lucrat din plin la omogenizarea relațiilor de joc, astfel încât totul să decurgă conform așteptărilor iubitorilor voleiului din Constanța.

„A fost o victorie specială pentru mine, la prima partidă în care am evoluat pentru Tomis, mai ales că s-a jucat în Bulgaria. A fost un test util”, a considerat universalul bulgar Boyan Yordanov, căpitanul formației constănțene.

„Noi am ratat primele patru meciuri de verificare, de la Burgas și din turneul de la Bursa, dar acum trebuie să intrăm în ritm după meciul de la Dobrici și după cele două partide cu Lukoil Burgas”, a spus şi antrenorul principal al Tomisului, Martin Stoev.