Încă o înfrângere la Timişoara pentru SSC Farul

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 20-a: ACS POLI TIMIŞOARA - SSC FARUL CONSTANŢA 3-0

Sport 01 Decembrie 2018 / 16:06 1393 accesări
SSC Farul a cedat la scor de forfait

SSC Farul Constanţa a pierdut sâmbătă, la Timişoara, meciul cu ACS Poli, din prima etapă a returului Ligii a 2-a, scor 0-3 (Golda 31, O. Drăghici 35, G. Stere 86), jucătorii antrenaţi de Petre Grigoraş şi Marian Dinu rămânând fără victorie în deplasare în actualul campionat. Alexandru Grigoraş a trimis de două ori mingea în bara laterală, în minutele 20 şi 48, Fotescu, în minutul 71, şi Momodou, în minutul 73, au fost şi ei aproape de gol, însă formaţia constănţeană nu a reuşit să înscrie măcar golul de onoare şi SSC Farul a revenit pe loc retrogradabil.

Au evoluat următoarele formaţii - ACS Poli (antrenor Ştefan Nanu): Smaranda (68 M. Contra) - Motreanu, Ivanov, Melinte, D. Filip - Golda, Haruţ, D. Codrea (19 D. Pop), Bîrnoi - G. Stere (90 Bocşan), O. Drăghici; SSC Farul (antrenor Petre Grigoraş): M. Popa - Sabangeanu, M. Doumbia, Roumadi, C. Zamfir (17 R. Licu) - M. Fotescu, M. Tudorică, G. Păun (77 M. Dumitrașcu) - Al. Grigoraş (cpt.) (59 Iani), N. Moise, Momodou. Cartonaşe galbene: Melinte, O. Drăghici, D. Filip / C. Zamfir, Al. Grigoraş, N. Moise. Meciul a fost arbitrat la centru de Denis Haidiner (Hunedoara).

AMBULANŢA PE TEREN LA ACCIDENTAREA LUI DORIN CODREA

După ce în urmă cu două etape am asistat la Constanţa la momente de panică după accidentarea lui Kwadwo Twumasi în meciul dintre SSC Farul Constanţa şi Dacia Unirea Brăila, istoria s-a repetat şi sâmbătă, în partida de la Timişoara, dintre ACS Poli şi SSC Farul. În minutul 12, după un duel pentru minge între Cosmin Zamfir şi Dorin Codrea, ultimul şi-a pierdut pentru câteva secunde cunoştinţa, iar intervenţia medicală a durat câteva minute, jucătorul timişorean nefiind transportat la spital.

Celelalte rezultate din etapa a 20-a - sâmbătă: UTA Arad - Daco-Getica Bucureşti 1-1, Academica Clinceni - CS Mioveni 2-1, CS Baloteşti - FC Argeş 4-0, Pandurii Tg. Jiu - Aerostar Bacău 2-0, Ripensia Timişoara - Dacia Unirea Brăila 2-0, Sportul Snagov - Petrolul Ploieşti 0-1.

Duminică, 2 decembrie, sunt programate următoarele întâlniri - ora 11.00: Luceafărul Oradea - ACS Energeticianul, Metaloglobus Bucureşti - Universitatea Cluj (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), ora 14.00: Chindia Târgovişte - ASU Politehnica Timişoara (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1).

Clasament: 1. Snagov 43p (golaveraj: 31-14), 2. Clinceni 42p (39-15), 3. Petrolul 42p (38-18), 4. Chindia 41p (38-19), 5. U. Cluj 38p (43-14), 6. FC Argeş 38p (33-18), 7. Mioveni 34p (33-18), 8. Pandurii 28p (37-30), 9. Energeticianul 28p (29-24), 10. UTA 28p (31-29), 11. Daco-Getica 24p (29-29), 12. ASU Poli 24p (17-21), 13. Ripensia 22p (23-31), 14. Metaloglobus 21p (15-33), 15. Luceafărul 20p (22-36), 16. SSC FARUL 19p (28-41), 17. Aerostar 19p (23-38), 18. Baloteşti 19p (20-36), 19. ACS Poli 10p (17-43), 20. Dacia Unirea 9p (17-55).